Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ντέρμπι μίσους στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, το οποίο αποτελεί και κοινή έδρα για τις δύο ομάδες, με τη νεοφώτιστη και ευχάριστη έκπληξη, CSA, στην 2η θέση, την στιγμή που η συμπολίτισσα Κλαμπ Ρεγκάτας βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης.

Ήττα με 1-2 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Γκουαρανί, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό την CSA να πετάει ουσιαστικά στα σκουπίδια το σπουδαίο «διπλό» που είχε προηγηθεί στην Γκοϊανία σε βάρος της τοπικής Βίλα Νόβα (1-0). Καλύτερη η CSA στο πρώτο ημίχρονο, όπου και βρέθηκε δίκαια μπροστά στο σκορ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ραφίνια στο εικοστό έβδομο λεπτό.

Παρόλα αυτά, δραματική αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με το 1-1 από το πουθενά στο πενήντα οκτώ, ενώ ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Ουίλις Μότα έδωσε την ευκαιρία στην Γκουαρανί να πραγματοποιήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό την ολική ανατροπή. Τρεις νίκες και δύο ήττες για την CSA σε πέντε ματς στο «Ρέι Πελέ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Λεάντρο Σόουζα.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερα ματς χωρίς τρίποντο μετά και το 0-1 μεσοβδόμαδα στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα από την ομώνυμη ομάδα, βλέποντας την Κλαμπ Ρεγκάτας να εδραιώνεται στην επικίνδυνη ζώνη, «υποχωρώντας» στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αρκετά κολακευτικό μάλιστα αυτό το 0-1, βάσει των ευκαιριών της αντιπάλου της, για την Κλαμπ Ρεγκάτας, η οποία δεν απείλησε σχεδόν καθόλου τους γηπεδούχους. Μία νίκη και τέσσερις ήττες για την Κλαμπ Ρεγκάτας, σε πέντε ματς μακριά από το «Ρέι Πελέ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Σημείο αναφοράς, πως το σημερινό ντέρμπι θα είναι το πρώτο για την τελευταία δεκαετία ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο την CSA, στα πλαίσια οποιασδήποτε εθνικής κατηγορίας. Πολλές πάντως οι μονομαχίες τους για το τοπικό πρωτάθλημα Αλαγκοάνο, 15 τον αριθμό, βλέποντας μόλις μία νίκη της CSA, επτά της Κλαμπ Ρεγκάτας και ισάριθμες ισοπαλίες.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι μίσους του Μασεϊό, παρά την καλύτερη, αγωνιστική και βαθμολογική κατάσταση της CSA, ανεξάρτητα επίσης της θετικής προϊστορίας της Κλαμπ Ρεγκάτας, έστω και ως τυπικά γηπεδούχος.