Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Εριμπέρτο Ούλσε» της Σάντα Καταρίνα, ανάμεσα στην τοπική Κρισιούμα και τη Μπόα, με τις δύο ομάδες, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 18η και 20η θέση, αντίστοιχα.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Κρισιούμα και τεράστια βαθμολογική ανάσα για την ομάδα της Σάντα Καταρίνα, βλέποντας το 4-1 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Παϊσαντού, να διαδέχεται το 1-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Αβαΐ.

Αποφασισμένη να μην δώσει δικαιώματα στην Παϊσαντού η Κρισιούμα και κυρίως να μην πετάξει στα σκουπίδια το «διπλό» που είχε προηγηθεί, ανοίγοντας το σκορ με την κοντινή κεφαλιά του Ζε Κάρλος (φωτό) στο τριακοστό έβδομο λεπτό, ενώ το 2-0 από τον Εντουάρντο στο σαράντα πέντε. Νέα κοντινή κεφαλιά του Ζε Κάρλος στο πενήντα τέσσερα για το 3-0, μείωση του σκορ στο ογδόντα δύο, με το κερασάκι στην τούρτα με πέναλτι του Έλβις στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Κρισιούμα, σε τέσσερα ματς στο «Εριμπέρτο Ούλσε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αποτυχία σίγουρα το 2-2 φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Σάο Μπέντο, με τη Μπόα κολλημένη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά ευχαριστημένη που έσωσε τον βαθμό, ισοφαρίζοντας πέντε λεπτά πριν το φινάλε με πέναλτι του Ουίλιαμ Μπαρμπιό. Νωρίτερα, μπροστά στο σκορ η Μπόα στο πρώτο μόλις λεπτό, άμεση «απάντηση» από την Σάο Μπέντο στο επτά, ενώ η ολική ανατροπή στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (49΄). Μία νίκη και τέσσερις ήττες για τη Μπόα, σε πέντε ματς μακριά από την Βαρζίνια, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κρισιούμα και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπόα.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και το momentum της Κρισιούμα, η οποία δείχνει πως συνήλθε τόσο με το «διπλό» στο ντέρμπι με την Αβαΐ, όσο και με το εντός 4-1 σε βάρος της Παϊσαντού.