Στο Yankees Stadium η Νέα Υόρκη Σίτι υποδέχεται την Ατλάντα. Γ στο μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής αφού έρχονται αντιμέτωπες οι δυο πρώτες ομάδες στην βαθμολογία της περιφέρειας οι οποίες κατά γενική ομολογία μέχρι τώρα είναι και οι καλύτερες.

Οι γηπεδούχοι με το άνετο 3-0 που πέτυχαν την περασμένη αγωνιστική απέναντι στο Ορλάντο , με τον Ίσμαελ Τακιούρι να σκοράρει δυο γκολ και τον Αργεντινό Μοράλες να συμπληρώνει ακόμη ένα, επιβεβαίωσαν την δυναμική που έχουν φέτος στα εντός έδρας παιχνίδια τους διευρύνοντας το εντυπωσιακό ρεκόρ τους στο 6-0-0!
Ωστόσο μεσοβδόμαδα έχασε με το βαρύ 4-0 από την Νέα Υόρκη Red Bulls και αποκλείστηκε από τον 4ο γύρο του US Open σε ένα ματς στο οποίο ο Πατρίκ Βιεϊρά δεν έκανε ριζικό rotation στην 11άδα του πράγμα που σημαίνει πως αγωνίστηκαν αρκετοί βασικοί.

Το συγκρότημα του Χεράδρο Μαρτίνο είναι η ομάδα με την καλύτερη συγκομιδή βαθμών ( 2,1 μέσο όρο) στα εκτός έδρας παιχνίδια της και στις δυο περιφέρειες.
Με αυτό το “όπλο” θα ταξιδέψει στην Νέα Υόρκη για να φύγει αλώβητη και από εκεί.

Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 3-0 της αδύναμης Τσάρλεστον για το US Open ενώ την περασμένη αγωνιστική επιβλήθηκε εντός έδρας της Φιλαδέλφεια Γιούνιον με 3-1 , οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες παίζοντας από το 19ο λεπτό με αυτό το αριθμητικό μειονέκτημα λόγω ισάριθμων αποβολών, με τον Γιόσεφ Μαρτίνες να σημειώνει χατ τρικ και να πέντε τέτοια στο MLS σε μόλις 34 συμμετοχές.

Ο αμυντικός Γκρέγκ Γκάρζα είναι εκτός δράσης και ο Αργεντινός Έκτορ Βιγιάλμπα δίνεται ως αμφίβολος.

Προϊστορία: Μόλις μια φορά έχουν αναμετρηθεί οι δυο αυτές ομάδες στο παρελθόν στην έδρα της Νέας Υόρκης Σίτι στις 7/05/17 και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1.

* Μπλέξιμο. Η Νέα Υόρκη Σιτι αριθμεί εφτά διαδοχικές νίκες εντός έδρας εκ των οποίων τις έξι από το ημίχρονο ενώ αντίστοιχα η Ατλάντα είναι αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της. Δεν θα πάρω σημείο αλλά μονάχα τα πολλά γκολ. Fan bet με τα ακριβή σκορ: 2-2, 3-3.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Over 3,5