Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ιντεπεντένσια», με την Ατλέτικο Μινέιρο σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη τετράδα, την στιγμή που η Φλουμινένσε προσπαθεί να συνέλθει από την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι μίσους από την συμπολίτισσα Φλαμένγκο.

Επιστροφή στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές για την Ατλέτικο Μινέιρο, μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας 3-1 μεσοβδόμαδα ως τυπικά φιλοξενούμενη στο ντέρμπι με την Αμέρικα Μινέιρο, από την στιγμή φυσικά που το «Ιντεπεντένσια» αποτελεί κοινή έδρα.

Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ατλέτικο Μινέιρο στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με την κοντινή κεφαλιά του Ρικάρντο Ολιβέιρα στο δώδεκα και το διαγώνιο σουτ του Καζάρες στο τεσσαρακοστό λεπτό. Το 1-2 από την Αμέρικα στο πενήντα δύο, με το ντέρμπι στην συνέχεια να παίρνει μια άγρια ομορφιά, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την Ατλέτικο όμως πιο αποτελεσματική, «καθαρίζοντας» στην κόντρα με το ψύχραιμο πλασέ του Αντράντε ένα λεπτό πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε πέντε ματς πρωταθλήματος στο «Ιντεπεντένσια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες ήττες, με την Φλουμινένσε κατώτερη του αναμενόμενου τόσο στο 1-2 στο «Ντουριβάλ Μπρίτο» απέναντι στην Παρανά, όσο και στο εντός έδρας ντέρμπι μεσοβδόμαδα στο «Μανέ Γκαρίντσα» της Μπραζίλια και το 0-2 από την πρωτοπόρο και «μισητή» Φλαμένγκο. Αδικαιολόγητα παθητική η Φλουμινένσε στο ντέρμπι με την Φλαμένγκο, χωρίς μάλιστα να απειλήσει ιδιαίτερα τη «μισητή» αντίπαλο της, προσφέροντας στην πρωτοπόρο του Μπραζιλεϊράο ένα ανέλπιστα εύκολο τρίποντο. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Φλουμινένσε, σε πέντε ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο, δύο για την Φλουμινένσε και τρεις ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μπέλο Οριζόντε.

Επιστροφή στα τρίποντα, όπως προαναφέρθηκε, για την Ατλέτικο Μινέιρο, σημειώνοντας όμως πως το ντέρμπι με την Αμέρικα, μάλιστα στην κοινή τους έδρα ήταν μια αναμέτρηση ειδικών συνθηκών. Απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά, έστω και αν έχει τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην επίσης απρόβλεπτη Φλουμινένσε, διατηρώντας τις επιφυλάξεις για τον «άσο» που αρκετοί θα ποντάρουν στη μεταξύ τους μονομαχία.