Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε της 1ης φάσης του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ, με τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Αούκας, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Λίγκα Κίτο.

Αγχωτικό 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ στην έδρα της Μακαρά, ενώ μεγάλη ευκαιρία σήμερα να πλησιάσει απρόσμενα στην κορυφή μετά την χθεσινή απώλεια βαθμών της πρωτοπόρου Λίγκα Κίτο στο εντός έδρας ντέρμπι με την Εμελέκ (1-1).

Τα απολύτως απαραίτητα για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ στην έδρα της Μακαρά, «καθαρίζοντας» με το αυτογκόλ του Κορόσο, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει σε κόρνερ κρέμασε με εντυπωσιακή λόμπα τον γκολκίπερ της ομάδας του στο τριακοστό λεπτό. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, σε οκτώ ματς στην έδρα της στην 1η φάση του πρωταθλήματος, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα οι μέσοι Ντίας και Μίντα.

Στην άλλη πλευρά, ένας μόλις βαθμός για την Αούκας σε δύο ματς που προηγήθηκαν στο γήπεδο της, με 0-1 από την Κατόλικα Κίτο και 1-1 ακολούθως απέναντι στην Γκουαγιακίλ Σίτι. Αποτυχία σίγουρα το 1-1 με την Γκουαγιακίλ Σίτι, «πληρώνοντας» ουσιαστικά την αποβολή του τιμωρημένου για σήμερα 19χρονου μέσου Κινονιέζ (71΄), με το τέρμα της ισοφάρισης από την αντίπαλο της στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες, ο απολογισμός της Αούκας σε οκτώ ματς στην 1η φάση του πρωταθλήματος μακριά από το «Γκονζάλο Πότσο Ριπάλντα».

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπαρτσελόνα και ισάριθμες ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αούκας.

Συνδυασμός «άσου» και ειδικού στοιχήματος τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, εκτιμώντας πως η Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ θα δέσει το μηδέν και θα ψάξει με υπομονή το πολύτιμο τρίποντο.

Πρόταση: 1 & N/G