Το ντέρμπι ουραγών ανάμεσα στην Τζοϊνβίλ και την Βόλτα Ρεντόντα αυτό που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο στο πρωτάθλημα της 3ης κατηγορίας της Βραζιλίας.

Δύο όμιλοι των 10 ομάδων στο πρωτάθλημα της 3ης κατηγορίας, με το σύστημα των εντός και εκτός έδρας αγώνων, με την πρόκριση στα προημιτελικά των πλέι οφ για την διεκδίκηση της ανόδου στις τέσσερις πρώτες κάθε ομίλου. Στα προημιτελικά, οι ομάδες βρίσκονται χιαστί (1ος Α γκρουπ – 4ος Β γκρουπ, 1ος Β – 4ος Α, 2ος Α – 3ος Β, 2ος Β – 3ος Α) σε διπλούς αγώνες, ενώ στην 4η κατηγορία υποβιβάζονται οι δύο τελευταίες ομάδες κάθε ομίλου.

Ήττα με 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο Μάτο Γκρόσο από την τοπική Λουβερντένσε, βλέποντας την Τζοϊνβίλ να γνωρίζει την 4η ήττα της μακριά από το γήπεδο της σε ισάριθμα ματς, μάλιστα με μηδέν ενεργητικό. Καθηλωμένη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις τέσσερις βαθμούς και φαβορί πλέον για τον υποβιβασμό, λυγίζοντας στο Μάτο Γκρόσο στο δεύτερο ημίχρονο με δύο διαγώνια εκτός περιοχής σουτ στο εξηκοστό έκτο και εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες, σε τέσσερα ματς στην «Αρένα Τζοϊνβίλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό 2-3 φιλοξενώντας την Τούπι, το οποίο διατήρησε την Βόλτα Ρεντόντα εντός επικίνδυνης ζώνης και το οποίο αποτέλεσε το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον Μαρσέλο Σάλες. Στο 1-1 το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τούπι, με την Βόλτα Ρεντόντα μπροστά στο σκορ στο εβδομήντα έξι, πέφτοντας όμως «θύμα» ανατροπής με δύο τέρματα από την αντίπαλο της στο ενενήντα και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μόνο ήττες για την Βόλτα Ρεντόντα, σε τέσσερα ματς μακριά από το γήπεδο της, χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, ενώ ντεμπούτο στον πάγκο για τον 51χρονο Μοασίρ Ζούνιορ (φωτό).

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Τζοϊνβίλ στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βόλτα Ρεντόντα.

Ο παράγοντας έδρα δεν είναι από μόνος του αρκετός για να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, στην Τζοϊνβίλ, ειδικά σε ντέρμπι ουραγών, ειδικότερα όταν υπάρχει αλλαγή στον πάγκο της σημερινής της αντιπάλου.