Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στην 1η φάση του πρωταθλήματος στο Εκουαδόρ, με στόχο της Κατόλικα Κίτο την τιμητική 2η θέση και των φιλοξενούμενων να βάλουν τέλος στο μεγάλο αρνητικό τους σερί.

Στην 3η θέση η Κατόλικα Κίτο μετά το βαρύ 2-5 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Ντελφίν, με στόχο πλέον να προσπεράσουν την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, καθώς η Λίγκα Κίτο μόνο με «αυτοκτονία» θα πέσει από την κορυφή, πέντε στροφές πριν το φινάλε.

Η χειρότερη εμφάνιση του τελευταίου διμήνου για την Κατόλικα στο ματς με τη Ντελφίν, στο οποίο στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε 0-3 πίσω στο σκορ. Ελαφρώς βελτιωμένη η εικόνα της στην επανάληψη, όπου κατάφερε να μειώσει με δύο τέρματα του Σιφουέντε (68΄, 86΄), συνάρτηση της χαλάρωσης βέβαια της αντιπάλου της, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Κατόλικα, σε οκτώ ματς στο γήπεδο της στην 1η φάση του πρωταθλήματος, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 23χρονος επιθετικός Μερκάντο.

Στην άλλη πλευρά, έξι συνεχόμενες ήττες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε μετά και το οδυνηρό 2-3 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Λίγκα Κίτο και έντονος προβληματισμός για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του 46χρονου Αργεντινού Γκαμπριέλ Σούρερ (φωτό). Ένα ματς, στο οποίο η Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε άγγιξε τη νίκη, καθώς ήταν 2-1 μπροστά στο σκορ τρία λεπτά πριν το φινάλε και στο οποίο πάντως έδειξε τάσεις «αυτοκτονίας», πέφτοντας «θύμα» ανατροπής. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, σε οκτώ ματς μακριά από το γήπεδο της στην 1η φάση του πρωταθλήματος, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Κατόλικα Κίτο, οκτώ για την Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγε και μία ισοπαλία, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Άγνωστη η αντίδραση της Κατόλικα Κίτο μετά το βαρύ 2-5 της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Ντελφίν, το οποίο την έβγαλε ουσιαστικά από την διεκδίκηση της πρωτιάς, διαφωνώντας με το τίτλο του φαβορί στο σετ των τιμών, παρά το αρνητικό σερί της ευάλωτης αμυντικά Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε.