Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Εστάντιο ντο Καφέ» της Λοντρίνα, βρίσκοντας την ομώνυμη ομάδα στην 14η θέση με 12 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την 18η και εντός επικίνδυνης ζώνης, σημερινή της αντίπαλο.

Ήττα με 0-1 για τη Λοντρίνα την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ζουβεντούδε και έντονος προβληματισμός για την κακή εικόνα της ομάδας του 39χρονου Μαρκίνιος Σάντος στο συγκεκριμένο ματς. Μία μόλις ευκαιρία σε ενενήντα λεπτά για τη Λοντρίνα, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με την κοντινή προβολή του Μπονφίμ και η οποία πρόσφερε ένα ανέλπιστα εύκολο τρίποντο στην αντίπαλο της. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Λοντρίνα, σε πέντε ματς στο «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, από νίκη σε ήττα και το αντίθετο για την Γκοϊάς στα τέσσερα τελευταία της ματς, βλέποντας κατά σειρά, το 1-2 φιλοξενώντας τη Μπόα, το 3-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, το 1-2 στην Καμπίνας από την Πόντε Πρέτα, καταλήγοντας στο εντός 2-1 σε βάρος της Παϊσαντού.

Πίσω στο σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Παϊσαντού σε ολόκληρο το ματς, με την Γκοϊάς όμως κυρίαρχο στην συνέχεια, πραγματοποιώντας την ανατροπή πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Δύο εκπληκτικά εκτός περιοχής σουτ από τους Άλεξ Σίλβα (32΄) και Λουκάο (44΄) αυτά που της έδωσαν το προβάδισμα, ενώ κραυγαλέες ευκαιρίες στην επανάληψη, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, για περισσότερα τέρματα. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Γκοϊάς, σε πέντε ματς μακριά από την Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για τη Λοντρίνα στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, ενώ 1-0 για την Γκοϊάς το 2016, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Εστάντιο ντο Καφέ».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία με φόντο την παραμονή ανάμεσα σε δύο ευάλωτες αμυντικά και ταυτόχρονα απρόβλεπτες ομάδες.