Σε ρόλο φαβορί η Φιγκεϊρένσε φιλοξενώντας στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» την Σαμπάιο Κορέια, βλέποντας την ομάδα της Φλοριανόπολις να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην 2η θέση, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Σπουδαίο «διπλό» για την Φιγκεϊρένσε το Σάββατο στην Γκοϊανία σε βάρος της τοπικής Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με την ομάδα της Φλοριανόπολις στην 5η θέση πλέον ή σε απόσταση βολής, αν προτιμάτε, από την πρώτη τετράδα μετά το υπέρ της 4-3.

Προβάδισμα τριών τερμάτων για την Φιγκεϊρένσε στο πρώτο ημίωρο, με το 1-0 με κοντινό σουτ του Ζε Αντόνιο στο δέκατο έκτο λεπτό, το 2-0 με κεφαλιά ψαράκι του Ρενάν Μότα (φωτό) στο είκοσι και το 3-0 από τον Γκουστάβο Φεράρεϊς στο είκοσι έξι. Παρόλα αυτά, «απάντηση» με δύο τέρματα από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, με το 1-3 στο σαράντα και το 2-3 με πέναλτι «δώρο», προσφορά του γκολκίπερ της Φιγκεϊρένσε, Ντένις.

Το θετικό πάντως για την Φιγκεϊρένσε, πως το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Ζοάο Πάουλο στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό «καθάρισε» το ματς, βλέποντας στην συνέχεια το μόνο που κατάφερε η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε ήταν να μειώσει σε 4-3 στις καθυστερήσεις. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Φιγκεϊρένσε, σε πέντε ματς στο «Ορλάντο Σκαρπέλι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πολύτιμο και ταυτόχρονα απόλυτα δίκαιο 2-0 φιλοξενώντας την Οέστε, το οποίο έδωσε στην Σαμπάιο Κορέια αέρα έξι βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Τα δύο τέρματα του Μπρουνίνιο (24΄,28΄), αυτά που «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς, με «φτωχό» μάλιστα το σκορ αυτό, βάσει της εικόνας και των ευκαιριών της ομάδας του Μαρανιάο στην συνέχεια. Μία νίκη και τρεις ήττες για την Σαμπάιο Κορέια, σε τέσσερα ματς μακριά από το Μαρανιάο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Φιγκεϊρένσε, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σαμπάιο Κορέια, επικρατώντας 2-1 το 2009 και 1-0 το 2016, με απαραίτητη σημείωση πως αμφότερα ήταν για το κύπελλο.

Ένα από τα φαβορί της ανόδου η Φιγκεϊρένσε, η οποία είναι «υποχρεωμένη» ματς σαν το σημερινό, εύκολα ή δύσκολα, να τα παίρνει και η οποία δεν θα θέλει, λογικά, να πετάξει στα σκουπίδια το σπουδαίο «διπλό» που προηγήθηκε στην Γκοϊανία.