Η επιστροφή στα τρίποντα ο στόχος της Μποταφόγκο, η οποία έρχεται από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, την στιγμή που η Ατλέτικο Παραναένσε έχει κολλήσει στην επικίνδυνη ζώνη.

Δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, όπως προαναφέρθηκε, για τη Μποταφόγκο, βλέποντας το εντυπωσιακό, βάσει εξέλιξης, 3-3 στο Σαλβαντόρ απέναντι στην τοπική Μπαΐα, να διαδέχεται το 0-0 φιλοξενώντας την ουραγό Σεαρά.

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη το ματς με τη Μπαΐα στο Σαλβαντόρ, στο οποίο η Μποταφόγκο βρέθηκε τρεις φορές μπροστά στο σκορ και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να έχει ισάριθμες «απαντήσεις». Ένας πρώην παίκτης της Μπαΐα, ο Κιέζα, αυτός που έδωσε το προβάδισμα στη Μποταφόγκο στο δωδέκατο λεπτό, με την ισοφάριση όμως για τους γηπεδούχους με πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κιέζα, ο σκόρερ και του 2-1 με κεφαλιά ψαράκι στο πενήντα ένα, με το 2-2 ακολούθως στο εβδομήντα τέσσερα, ενώ εκ νέου το προβάδισμα στη Μποταφόγκο, έξι λεπτά πριν το φινάλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλένσια. Η Μπαΐα πάντως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες για τη Μποταφόγκο, σε πέντε ματς πρωταθλήματος στο «Ενζενιάο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 23χρονος Ουρουγουανός επιθετικός, Αγκίρε.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες ήττες για την Ατλέτικο Παραναένσε, μάλιστα με το ίδιο σκορ (0-1), με πρώτη αυτή στο Ρεσίφε από την τοπική Σπορτ και ακολούθως στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» από την Σάο Πάολο και αρκετή πίεση πλέον στο πρόσωπο του 44χρονου Φερνάντο Ντινίζ.

Πολύ ανοιχτό ματς, με ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό με την Σάο Πάολο και μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ, ειδικά των φιλοξενουμένων, τον Σιντάο, οι οποίοι στάθηκαν πιο τυχεροί, «καθαρίζοντας» με το πέναλτι του Νενέ στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό. Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ατλέτικο Παραναένσε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μποταφόγκο, τρεις για τη Ατλέτικο Παραναένσε και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ενζενιάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως η Μποταφόγκο έχει το προβάδισμα απέναντι στην γεμάτη πίεση Ατλέτικο Παραναένσε.