Η σπουδαιότερη αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, με την Παλμέιρας στην 6η θέση μετά το οδυνηρό 2-2 της Κυριακής στην έδρα της ουραγού Σεαρά και την πρωτοπόρο Φλαμένγκο από πέντε συνεχόμενα τρίποντα, μάλιστα με μηδέν παθητικό.

Οδυνηρό 2-2, όπως προαναφέρθηκε, για την Παλμέιρας στην Φορταλέζα με την τοπική Σεαρά, σε ένα ματς στο οποίο «πλήρωσε» ουσιαστικά το γεγονός πως πίστεψε πως όλα τέλειωσαν στο εικοστό τρίτο λεπτό όταν ο Ντουντού διαμόρφωνε με κοντινή προβολή το προσωρινό, όπως αποδείχτηκε, 0-2. Το 1-2 για την Σεαρά στο είκοσι έξι, δοκάρι για την Παλμέιρας στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου σε μία από τις λιγοστές φορές που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα, με το δίκαιο 2-2, βάσει των προσπαθειών που έκαναν οι γηπεδούχοι, να έρχεται δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την «βερντάο», σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Κορίνθιανς», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Στο Μουντιάλ με την εθνική Κολομβίας, ο επιθετικός Μπόρχα.

Στον αντίποδα, τα απολύτως απαραίτητα στο εύκολο 2-0 του «Μαρακανά» σε βάρος της νεοφώτιστης Παρανά, βλέποντας την Φλαμένγκο να εδραιώνεται πλέον στην κορυφή. Το 1-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντιέγκο, στο εικοστό πρώτο λεπτό, ενώ το 2-0 στο εξήντα έξι με την κοντινή προβολή του Φελίπε Βιζέου, σε ένα ματς στο οποίο η Φλαμένγκο δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο της, με τον γκολκίπερ Ντιέγκο Άλβες, χωρίς υπερβολή, θεατή του αγώνα.

Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Φλαμένγκο, σε πέντε ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το «Μαρακανά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Στο Μουντιάλ με την εθνική Περού, ο αριστερός μπακ Τράουκο και ο επιθετικός Γκερέρο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Παλμέιρας, δύο για την Φλαμένγκο και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «βερντάο».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και το κίνητρο της Παλμέιρας, όχι μόνο να βάλει τέλος στο σερί της Φλαμένγκο, αλλά να μειώσει ταυτόχρονα την απόσταση της από την κορυφή, ώστε να μη μείνει, σε περίπτωση που δεν κερδίσει, από νωρίς εκτός διεκδίκησης του τίτλου.