Στο Οχάιο η Κρου Κολόμπους υποδέχεται την Ατλάντα. Γ ίσως στην πιο ενδιαφέρουσα αποψινή αναμέτρηση από την εμβόλιμη αγωνιστική λίγο πριν την διακοπή ενόψει Μουντιάλ.

Οι “κιτρινόμαυροι” είναι αήττητοι τους δυο τελευταίους μήνες στο πρωτάθλημα μετρώντας εννέα ματς δίχως ήττα εκ των οποίων οι τέσσερις ήταν νίκες και οι πέντε ισοπαλίες εκ των οποίων οι τρεις διαδοχικές με πιο πρόσφατη το 1-1 που παραχώρησαν στην Νέα Υόρκη Red Bulls την περασμένη αγωνιστική.

“Ήμασταν νωχελικοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά πολύ ζωηροί στην επανάληψη.” τόνισε ο Γκρέγκ Μπερχάλτερ μετά το ισόπαλο παιχνίδι με τους “Ταύρους” ο οποίος δεν έχει να προβληματίζεται με απουσίες της τελευταίας στιγμής και θα περιμένει μέχρι την ύστατη ώρα τον αμυντικό Τζόναθαν Μενσά ο οποίος είναι αμφίβολος.
Στο κλασικό “4-2-3-1” ο Ζάρντες θα ηγηθεί και πάλι στην επίθεση με τον 26χρονο πρώην επιθετικό του L.A να αριθμεί ήδη 10 τέρματα σε 16 συμμετοχές που είναι ρεκόρ μέχρι τώρα στο τρέχον πρωτάθλημα.
Γενικά η ομάδα του Οχάιο είναι από τις πιο σταθερές ομάδες και στις δυο περιφέρειες και δεν είναι τυχαίο πως βρίσκεται στην 3η θέση της Ανατολής με συγκομιδή 27 βαθμών σε 16 αγώνες πίσω από την αποψινή της αντίπαλο και την Νέα Υόρκη Σίτι.

Συνάμα εντός έδρας έχει κερδίσει τα 11 από τα 16 πιο πρόσφατα παιχνίδια της έχοντας χάσει μόλις ένα.

Η Ατλάντα τα πηγαίνει περίφημα στην εκκίνηση του νέου πρωταθλήματος αφού είναι 1η στην βαθμολογία της Ανατολής έχοντας μαζέψει 30 βαθμούς σε 15 αγώνες.
Μάλιστα την περασμένη αγωνιστική έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που απέδρασε αλώβητη από το Yankees Stadium αφού πήρε βαθμό από την Νέα Υόρκη Σίτι (1-1) έχοντας ως κορυφαίο τον διεθνή με τις ΗΠΑ τερματοφύλακα Μπράντ Γκούζαν κάνοντας εννέα (9) αποκρούσεις σε εκείνη την αναμέτρηση.
Ο Τάτα Μαρτίνο αφοπλιστικά ειλικρινής μετά από εκείνη την αναμέτρηση παραδέχτηκε πως με βάση την απόδοση της η ομάδα του δεν άξιζε τον βαθμό της ισοπαλίας στο μοναδικό φετινό παιχνίδι στο οποίο υποστήριξε κάτι τέτοιο.
Οι Five Sripes είναι αήττητοι μακριά από την έδρα τους στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια τους με απολογισμό: 4-1-0 και τέρματα: 8-3.
Στο “3-5-2” του πρώην τεχνικού της Μπαρτσελόνα αλλά και της εθνικής Αργεντινής θα λείπουν οι: Έκτορ Βιγιάλμπα – Μιγκέλ Αλμιρόν ενώ επιθετικό δίδυμο θα είναι και πάλι ο Τζαμαϊκανός Ρομάριο Γουίλιαμς και ο Γιόσεφ Μαρτίνες.
Ο διεθνής με την Βενεζουέλα επιθετικός έχει πετύχει φέτος 13 γκολ σε 15 εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα και μέσο όρο 1,01 γκολ ανά 90λεπτο που βέβαια αποτελεί ρεκόρ στην τρέχουσα σαιζόν.

Προϊστορία: Την 1η Ιουλίου πέρσι ήλθαν για τελευταία φορά αντιμέτωπες οι δυο ομάδες με την Ατλάντα να κερδίζει μέσα στο Οχάιο με 2-0.

* Εκτιμώ πως ανεξάρτητα από την τελική έκβαση του αγώνα εδώ θα δούμε γκολ και από τις δυο ομάδες και θα αρκεστώ στο συγκεκριμένο ποντάρισμα.