Πρόκειται για τον πρώτο από τους δύο τελικούς για μια θέση στη Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η ρεβάνς θα γίνει στην έδρα της Βαγιαδολιδ, ενώ ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Για τη Νουμάνθια οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος της στα προηγούμενα παιχνίδια με τη Σαραγόσα, αλλά εν τέλει κατάφερε να πάρει την πρόκριση, έχοντας εκμεταλλευτεί τις καλέςστιγμές της. Επικράτησε εκτός έδρας 2-1 και στη συνέχεια έφερε ισοπαλία εντός έδρας, παρά το γεγονός ότι η αντίπαλος της έχασε πολλές ευκαιρίες.

Η Νουμάνθια έχει χάσει μόλις μια φορά στους τελευταίους τρεις μήνες, έχοντας σε αυτό το διάστημα πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Συνολικά εντός έδρας έχει 15 νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι τα οκτώ από τα εννιά πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της ήρθαν 2-3 γκολ, ενώ goal αναδείχτηκαν τα έξι προηγούμενα παιχνίδια της.
Η Βαγιαδολίδ έκανε το τέλειο ματς απέναντι στη Σπόρτινγκ Χιχόν, στην προηγούμενη σειρά των πλέι οφ, κερδίζοντας 3-1. Ωστόσο είχε σκοράρει και τα τρία τέρματα μέσα σε 37 λεπτά. Όσον αφορά το εκτός έδρας ματς, κατάφερε να κερδίσει και εκτός έδρας με 1-2, έχοντας καταφέρει να σκοράρει και πάλι στο 1ο ημίχρονο.

Πρέπει να τονίσουμε ότι η Βαγιαδολίδ τα προηγούμενα δέκα χρόνια, είχε συμμετάσχει σε τρεις παρουσίες μπαράζ και τη μοναδική φορά που κατάφερε να πάρει την άνοδο ήταν την περίοδο 2011-2012. Μάλιστα την τελευταία φορά που ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορίας ήταν και πάλι 16 Ιουνίου, όπως θα είναι και τώρα αν τα καταφέρει.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί στο παρελθόν 12 φορές, με τη Νουμάνθια να μετράει πέντε νίκες και τη Σαραγόσα τέσσερις.

Πρόταση: Η Βαγιαδολίδ φαίνται να βρίσκεται σε καλύτερο timing και είναι σε θέση να βάλει δύσκολα στην αντίπαλο της.