Διαφορετικοί οι στόχοι των δύο ομάδων, με την Ακουρέιρι, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο θα βρεθούν στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Βαλούρ.

Πικρή γεύση την προηγούμενη αγωνιστική από το 1-3 στην έδρα της Βαλούρ, σε ένα ματς στο οποίο η Ακουρέιρι ζόρισε αρκετά την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος και στο οποίο όμως «πλήρωσε» τα δύο τέρματα που δέχθηκε στις καθυστερήσεις των ημιχρόνων. Δύο νίκες και μία ισοπαλία για την Ακουρέιρι, σε τρία ματς στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, εντυπωσιακό 6-1 φιλοξενώντας την Φιόλνιρ, βλέποντας την Στιαρνάν να φτάνει στο θριαμβευτικό αυτό αποτέλεσμα με πέντε τέρματα στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, πατώντας μάλιστα φρένο στο τελευταίο ημίωρο του ματς. Δύο μόλις ματς μακριά από το γήπεδο της στο φετινό πρωτάθλημα, με 1-0 σε βάρος Μπρέινταμπλικ και 2-2 απέναντι στην πρωτοπόρο Βαλούρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Στιαρνάν, ενώ 1-1 το ματς του περσινού πρωταθλήματος, σε δύο αναμετρήσεις την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ακουρέιρι.

Η πιο παραγωγική, με διαφορά, ομάδα του πρωταθλήματος η Στιαρνάν, έχοντας δικαίως τον τίτλο του φαβορί στο σετ των τιμών απέναντι στην ευάλωτη αμυντικά Ακουρέιρι.