Στο «Σάντα Λάουρα» του Σαντιάγκο ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, στα πλαίσια του 2ου γύρου του κυπέλλου, με την Ουνιόν Εσπανιόλα σε ρόλο φαβορί παρά το 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Να σημειωθεί, πως στον 2ο γύρο του κυπέλλου δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση νέας ισοπαλίας, με οποιοδήποτε σκορ, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Μπροστά στο σκορ στο πρώτο ματς η Ουνιόν Εσπανιόλα στο πέμπτο μόλις λεπτό με κοντινή προβολή του Καρέρα, ενώ «άμεση» θα λέγαμε η «απάντηση» για την Χενεράλ Βελάσκες, με διαγώνιο σουτ του Εσπινόζα (19΄). Κυρίαρχος στην συνέχεια η Χενεράλ Βελάσκες, πλησιάζοντας αρκετές φορές στο δεύτερο γκολ, παρά το γεγονός μάλιστα πως στο τελευταίο εικοσάλεπτο έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Στην 7η θέση η Ουνιόν Εσπανιόλα και στο -11 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Κατόλικα, μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου, σημειώνοντας πως υπάρχει διακοπή στο πρωτάθλημα, με την επανέναρξη μία εβδομάδα μετά τη λήξη του Μουντιάλ. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα στο πρωτάθλημα, το 1-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Άουνταξ Ιταλιάνο, ενώ αποτυχία σίγουρα για την ομάδα του Μάρτιν Παλέρμο (φωτό), ο αποκλεισμός στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα από την Σπορτ Ουανκάγιο του του Περού (0-0, 0-3). Στην άλλη πλευρά, στην 6η θέση η Χενεράλ Βελάσκες στο πρωτάθλημα της 3ης κατηγορίας, αλλά με δύο ματς λιγότερα, σημειώνοντας πως η πρώτη πεντάδα συνεχίζει στα πλέι οφ ανόδου.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ουνιόν Εσπανιόλα.

Η αλήθεια είναι πως τα έχουμε δει όλα από την φετινή Ουνιόν Εσπανιόλα, η οποία δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που έχασε στις λεπτομέρειες το περσινό πρωτάθλημα από την Κόλο Κόλο. Αν έχουν πάντως αξιοπρέπεια τόσο ο Μάρτιν Παλέρμο όσο και οι παίκτες του, θα πρέπει να ξεπεράσουν το εμπόδιο της «μικρής» Χενεράλ Βελάσκες με μεγάλο σκορ.

Πρόταση: 1 & Over 2,5