Μίνι ντέρμπι Παουλίστα στο «Μπρίνκο ντε Ούρο» της Καμπίνας, με την τοπική Γκουαρανί να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τετράδα, την στιγμή που η νεοφώτιστη Σάο Μπέντο είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Οδυνηρό 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική για την Γκουαρανί φιλοξενώντας την Βίλα Νόβα, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με το εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Ρικαρντίνιο στο εβδομήντα έξι και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με ανύπαρκτο πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Γκουαρανί, σε πέντε ματς στο «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ρικαρντίνιο.

Στον αντίποδα, σπουδαίο 2-1 για την Σάο Μπέντο φιλοξενώντας την Φορταλέζα, βλέποντας τη νεοφώτιστη ομάδα της Σοροκάμπα να είναι πλέον η μοναδική αήττητη στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα την πρωτοπόρο της κατηγορίας να φύγει για πρώτη φορά με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Κυρίαρχος στο ματς με την Φορταλέζα η Σάο Μπέντο, με αρκετές ευκαιρίες αλλά και δικαιολογημένα παράπονα για ένα κακώς ακυρωθέν γκολ, σημειώνοντας πάντως πως ήταν οφσάιντ αυτό με το οποίο άνοιξε το σκορ στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό με την κοντινή προβολή του Ντούγκλας Ασίς. Η ισοφάριση από την Φορταλέζα στο εξήντα επτά, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ ο Ντορίβα αυτός που διαμόρφωσε στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό το υπέρ της 2-1. Μόνο ισοπαλίες για την Σάο Μπέντο σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Σοροκάμπα, όλες μάλιστα με γκολ (Μπραζίλ Πελότας 1-1, Αβαΐ 1-1, Παϊσαντού 1-1, Μπόα 2-2), ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ντορίβα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Γκουαρανί, το 3-1 του 2010 και το 3-0 του 2011, αμφότερες στα πλαίσια του τοπικού πρωταθλήματος Παουλίστα, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σάο Μπέντο.

Απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά η Γκουαρανί, η οποία δεν πείθει, εκτιμώντας πως η συμπαγής Σάο Μπέντο μπορεί να διατηρήσει το εκπληκτικό της αήττητο, παρά το γεγονός πως μιλάμε για μίνι ντέρμπι Παουλίστα.