Ο θεσμός βρίσκεται στη φάση των "16" και το χαρακτηριστικό γνώρισμα των περισσοτέρων αγώνων που έχουν γίνει είναι ότι κρίθηκαν στα πέναλτι. Από τα προηγούμενα έξι παιχνίδια της φάσης, τα πέντε κρίθηκαν στη "Ρώσικη Ρουλέτα" και σε κάποιες περιπτώσεις τα φαβορί δυσκολεύτηκαν ή καταποντίστηκαν.

Το συγκεκριμένο ζευγάρι δεν φαίνεται να έχει φαβορί, αφού αμφότερες παρουσιάζουν μια ισορροπία στο πρωτάθλημα και η βαθμολογική διαφορά τους είναι μόλις δύο πόντοι.

Η Τρόμσο στα τρία παιχνίδια που έδωσε στη διοργάνωση του κυπέλλου, απέκλεισε ομάδες απο πιο χαμηλές κατηγορίες, με τελευταία την Άλτα, της οποίας επιβλήθηκε στη παράταση. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι στα δύο από τα τρία αυτά παιχνίδια πήρε την πρόκριση στην ημίωρη παράταση. Το σημερινό ματς είναι και το πρώτο που δίνει εντός έδρας στη διοργάνωση.

Στο πρωτάθλημα πάντως μέσα στην έδρα της έχει εντυπωσιακή παρουσία, με πέντε νίκες σε επτά ματς και συντελεστή τερμάτων 17-5. Έχει την 2η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, αλλά και μια από τις καλύτερες άμυνες.

Η Βαλερέγκα είναι από τις ομάδες της οποίας τα αποτελέσματα είναι μοιρασμένα, τόσο εντός όσο και εκτός έδρας. Στο κύπελλο έδωσε μέχρι σήμερα τρία ματς όλα εκτός έδρας. Τελευταίο της ματς ήταν στις 9 Μαϊου, όταν επικράτησε εκτός έδρσας της Σκέιντ. Εκτός έδρας στο πρωτάθλημα έχει 3-2-2 με τέρματα 10-9.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για το πρωτάθλημα στις 21 Μαϊου, με τη Τρόμσο να κερδίζει εύκολα με 3-0. Συνολικά με γηπεδούχο τη Τρόμσο, οι γηπεδούχοι έχουν 11 νίκες και πέντε ισοπαλίες, ενώ σε έξι ματς επικράτησε η Βαλερέγκα.

Πρόταση: Η Τρόμσο είναι φοβητρο στην έδρα της με τη Βαλερέγκα να θέλει να πιέσει την άμυνα της αντιπάλου της. Ο άσσος έχει τον πρώτο λόγο, αλλά και το goal σε όποιους δεν θέλουν να μπλέξουν σε σημείο.

Πρόταση: 1 (GOAL)