Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στην 2η κατηγορία της Σουηδίας, με την Βάρμπεργκ να θέλει να βάλει τέλος στο σερί ηττών που την έχει φέρει πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, την στιγμή που η φιλοξενούμενοι με νίκη θα βρεθούν στην 2η θέση.

Πέντε συνεχόμενες ήττες για την Βάρμπεργκ μετά και το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Μπράγκε, με την ομάδα του 43χρονου Γιοακίμ Πέρσον (φωτό), στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα και το +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Σημείο αναφοράς, η απουσία της ισοπαλίας στο γήπεδο της, μετρώντας δύο νίκες και τέσσερις ήττες σε έξι συνολικά ματς, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ήττα με 1-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Χάλμσταντ, με θετικό πάντως για την Χέλσινγκμποργκ, πως με νίκη σήμερα θα βρεθεί, όπως προαναφέρθηκε, στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπροστά στο σκορ η Χάλμσταντ στο πενήντα ένα, η «απάντηση» για την Χέλσινγκμποργκ με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπόγιανιτς στο εξήντα πέντε, αδυνατώντας όμως να κρατήσει τον ένα βαθμό, καθώς είδε την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Χέλσινγκμποργκ, σε έξι ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με το εμφατικό 5-0 για την Χέλσινγκμποργκ, το 2013, στην φάση των ομίλων τότε του κυπέλλου, ενώ ισοπαλία με 3-3 στο περσινό πρωτάθλημα, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Βάρμπεργκ.

Σερί ηττών για την γεμάτη πίεση Βάρμπεργκ, με αυτό πάντως να μην δικαιολογεί την χαμηλή σχετικά τιμή του «διπλού», για την απρόβλεπτη και με μόλις δύο εκτός έδρας νίκες, Χέλσινγκμποργκ.