Το ντέρμπι ανόδου στο «Κόουτο Πέρειρα», αυτό που αναμφίβολα ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής, βρίσκοντας την Κοριτίμπα στην 5η θέση με 18 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Φιγκεϊένσε.

Ισοπαλία με 1-1 για την Κοριτίμπα την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ζουβεντούδε, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του 46χρονου Εντουάρντο Μπαπτίστα άγγιξε το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα δύο λεπτά πριν το φινάλε. Νωρίτερα, η Κοριτίμπα είχε ανοίξει το σκορ με τον Γκιγιέρμε Παρέντε στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια σε ολόκληρο τον αγώνα. Πέντε νίκες για την Κοριτίμπα, σε ισάριθμα ματς στο «Κόουτο Περέιρα», ενώ τιμωρημένος ο μέσος Καρβάλιο.

Στην άλλη πλευρά, «επαγγελματικό» 1-0 φιλοξενώντας την Σαμπάιο Κορέια, σε ένα ματς στο οποίο η Φιγκεϊρένσε «καθάρισε» με το τέρμα του Νογκουέιρα στο έκτο μόλις λεπτό, παρά το γεγονός πως ζορίστηκε αρκετά στην συνέχεια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Φιγκεϊρένσε, σε πέντε ματς μακριά από το «Ορλάντο Σκαρπέλι», ενώ τιμωρημένοι ο γκολκίπερ Ντένις, ο στόπερ Κλέμπερσον και ο μέσος Ζε Αντόνιο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Κοριτίμπα, μία για την Φιγκεϊρένσε και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ορλάντο Σκαρπέλι».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στο απόλυτο και την αποτελεσματικότητα της Κοριτίμπα στο «Κόουτο Περέιρα», έστω και αν απέναντι υπάρχει η σκληροτράχηλη Φιγκεϊρένσε και παρά το γεγονός πως μιλάμε για ντέρμπι ανόδου.