Σε ρόλο φαβορί η πρωτοπόρος Φορταλέζα φιλοξενώντας στο «Καστελάο» την Οέστε, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στο +7 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Αβαΐ.

Επικράτηση με 2-0 για την Φορταλέζα την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας, ενώ σημείο αναφοράς για την ομάδα του Ροζέριο Σένι πως βρέθηκε στο +4 από την 2η Αβαΐ, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο, μετά την εντός έδρας απώλεια της τελευταίας μεσοβδόμαδα απέναντι στην Γκουαρανί.

Τα απολύτως απαραίτητα από την Φορταλέζα στο ματς με τη Μπραζίλ Πελότας, «καθαρίζοντας» με τα τέρματα των Ντοντό (33΄) και Ντιέγκο Ζουσάνι (42΄) στο πρώτο ημίχρονο, πατώντας ακολούθως φρένο στην επανάληψη, δίνοντας ταυτόχρονα το δικαίωμα στην αντίπαλο της να φανεί από το πουθενά απειλητική. Έξι νίκες για την Φορταλέζα, σε ισάριθμα ματς στο «Καστελάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα για την αναμέτρηση με την Οέστε.

Στην άλλη πλευρά, πέντε ματς χωρίς τρίποντο μετά και το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Κρισιούμα, βλέποντας την Οέστε να «υποχωρεί» εντός επικίνδυνης ζώνης. Ματς με πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό με την Κρισιούμα, με την αντίπαλο της δύο φορές μπροστά στο σκορ (31΄, 54΄), αλλά ισάριθμες οι «απαντήσεις» από την Οέστε με τους Μαζίνιο (43΄) και Καρλίνιος (62΄). Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Οέστε, σε έξι ματς μακριά από την «Αρένα Μπαρουερί», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα η αποστολή της στην Φορταλέζα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την Οέστε το 2012, στα πλαίσια τότε της 3ης κατηγορίας, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Φορταλέζα.

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για την Φορταλέζα, η οποία είναι τρομερά αποτελεσματική στο «Καστελάο», εκτιμώντας πως δεν θα θέλει να πετάξει στα σκουπίδια την ευκαιρία που της δίνεται να ανοίξει και άλλο την διαφορά από τους διώκτες της.