Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις, με την τοπική Αβαΐ σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 2η θέση, την στιγμή που η Γκοϊάς βρίσκεται έστω και οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Ένας μόλις βαθμός για την Αβαΐ στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Οέστε, να διαδέχεται το 3-3 φιλοξενώντας την Γκουαρανί, με θετικό πάντως για την ομάδα της Φλοριανόπολις πως διατήρησε έστω και στην ισοβαθμία την 2η θέση.

Οδυνηρός, χωρίς υπερβολή, ο τρόπος με τον οποίο προήλθε η ήττα από την Οέστε, βλέποντας την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα στο μοναδικό σουτ που πραγματοποίησε σε ολόκληρο το ματς, στο τέταρτο μόλις λεπτό, το οποίο κόντραρε πάνω στον στόπερ Αΐρτον και άλλαξε πορεία. Φλύαρη και άστοχη στην συνέχεια η Αβαΐ, κυριαρχώντας μέχρι το φινάλε, χωρίς πάντως να καταφέρει να σώσει ούτε τον βαθμό. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Αβαΐ, σε έξι ματς στο «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Μπετάο.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό 2-1 στο ντέρμπι παραμονής φιλοξενώντας την Κλαμπ Ρεγκάτας, βλέποντας την Γκοϊάς να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα και να βρίσκεται πλέον, έστω και οριακά, όπως προαναφέρθηκε, εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κλαμπ Ρεγκάτας, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ, με την Γκοϊάς να ανοίγει τελικά το σκορ στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης με το κοντινό πλασέ του Λουκάο, ενώ το 1-1 ακολούθως στο εβδομήντα εννέα με αυτογκόλ του Εντκάρλος. Ο Λουκάο πάντως, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Γκοϊάς, καθώς το δικό του ψύχραιμο πλασέ, ένα λεπτό αργότερα, της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και στην συνέχεια το πολύτιμο τρίποντο, ενώ σημείο αναφοράς πως αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Γκοϊάς, σε έξι ματς μακριά από την Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο μέσος Ζιλμπέρτο Σάντος και οι επιθετικοί Τζιοβάνι και Λουκάο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Αβαΐ, δύο για την Γκοϊάς και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ρεσακάντα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και τις απουσίες της Γκοϊάς, με πιο σημαντική φυσικά αυτή του φορμαρισμένου ή ιδιαίτερα αποτελεσματικού, αν προτιμάτε, Λουκάο (φωτό).