Στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα, το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στην 2η κατηγορία της Βραζιλίας, με την ομώνυμη ομάδα σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει, ανάλογα φυσικά και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, εντός της πρώτης τετράδας.

Τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες μετά και το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό απέναντι στην τοπική CSA, με θετικό πάντως για την Κοριτίμπα πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα. Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την CSA, παρά το γεγονός πως υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ προβάδισμα δύο τερμάτων για την Κοριτίμπα στην επανάληψη, με σκόρερ δις τον Γκιγιέρμε Παρέντε (47΄, 64΄), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ισάριθμα «δώρα» της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων.

Παρόλα αυτά, η Κοριτίμπα δεν κατάφερε να φτάσει στο πρώτο της φετινό «διπλό», βλέποντας την αντίπαλο της να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα, το 1-2 για την CSA με πέναλτι, στο ογδοηκοστό πέμπτο λεπτό, ενώ σπουδαία ευκαιρία για την Κοριτίμπα στο ενενήντα για το 3-1. Πέντε νίκες και μία ισοπαλία για την Κοριτίμπα, σε έξι ματς στο «Κόουτο Περέιρα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα οι μέσοι Ουέλινγκτον Σιμιάο και Τάλισον Κελβέν.

Στην άλλη πλευρά, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Παϊσαντού και απογοήτευση σίγουρα τόσο για την χλωμή εμφάνιση όσο και για το 0-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Φορταλέζα. Η φλυαρία, το κύριο χαρακτηριστικό της Παϊσαντού στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο απείλησε την αντίπαλο της μόνο με μακρινά σουτ και στο οποίο έδωσε στην Φορταλέζα την ευκαιρία να φτάσει σε ένα ανέλπιστο «διπλό», σε μία από τις λιγοστές αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Παϊσαντού, σε επτά ματς μακριά από το Μπελέμ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κοριτίμπα, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παϊσαντού, με 4-1 το 2012 και 2-0 το 2014, αμφότερα, για το κύπελλο Βραζιλίας.

Ο παράγοντας έδρα, είναι το βασικό όπλο της Κοριτίμπα τα τελευταία χρόνια και αυτός που θα στηριχτεί όπως όλα δείχνουν και στο φετινό πρωτάθλημα, από την στιγμή που αδυνατεί να φτάσει στο τρίποντο μακριά από το «Κόουτο Περέιρα». Απόλυτα λογικό, πως είναι «υποχρεωμένη» να επιστρέψει στις νίκες στο γήπεδο της, απέναντι σε ένα αντίπαλο, θεωρητικά, στα μέτρα της.