Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με τη Μπραζίλ Πελότας να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει εκτός επικίνδυνης ζώνης, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που η νεοφώτιστη CSA προσπαθεί να διατηρηθεί στην πρώτη τετράδα.

Οδυνηρό 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην Γκοϊανία από την τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σε ένα ματς στο οποίο, βάσει εικόνας, η Μπραζίλ Πελότας δικαιούταν κάτι περισσότερο.

Ένα εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ στο τρίτο μόλις λεπτό, αυτό που έδωσε προβάδισμα στην Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με άμεση όμως την «απάντηση» της Μπραζίλ Πελότας (1-1 9΄), η οποία μάλιστα είχε δοκάρι στην συνέχεια για να προηγηθεί. Ευκαιρίες ακολούθως, εκατέρωθεν, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε τελικά πιο τυχερή, καθώς ο Ιτακί ήταν αυτός που με αυτογκόλ «πλήγωσε» τη Μπραζίλ Πελότας στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε έξι ματς στο «Μπέντο Φρέιτας», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Ραφαέλ Ντούμας.

Στον αντίποδα, τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες για την CSA, βλέποντας πάντως να διατηρείται στην πρώτη τετράδα, παρά το γεγονός πως δεν καταφέρνει το τελευταίο διάστημα να φτάσει σε κάποιο τρίποντο, με την πιο πρόσφατη εξ αυτών μάλιστα, το 2-2 φιλοξενώντας την Κοριτίμπα, βάσει εξέλιξης, να θεωρείται και νίκη.

Πιο συγκεκριμένα, χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κοριτίμπα, παρά το γεγονός πως υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ προβάδισμα δύο τερμάτων για την αντίπαλο της στην επανάληψη, βλέποντας να εκμεταλλεύεται ισάριθμα «δώρα» της αμυντικής γραμμής της CSA. Παρόλα αυτά, πολύ σκληρή για να πεθάνει η CSA, μειώνοντας αρχικά με πέναλτι του Ντανιέλ Κόστα στο ογδόντα πέντε, «κλέβοντας» στην συνέχεια τη μπουκιά από το στόμα της Κοριτίμπα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2). Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την CSA, σε έξι ματς μακριά από το «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μπραζίλ Πελότας.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Απρόβλεπτη η Μπραζίλ Πελότας, παραμένοντας όμως σκληρός αντίπαλος στο «Μπέντο Φρέιτας», ενώ το σερί των ισοπαλιών της CSA δείχνει το πόσο συμπαγής είναι ως ομάδα οι φιλοξενούμενοι.