Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το ντέρμπι Καταρινένσε, βλέποντας την προσπάθεια της Κρισιούμα να ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση, την στιγμή που η Φιγκεϊρένσε βρίσκεται στο -1 από την πρώτη τετράδα.

Αγχωτικό 1-0 για την Κρισιούμα φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Σάο Μπέντο, βλέποντας την ομάδα της Σάντα Καταρίνα να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα, επιστρέφοντας ταυτόχρονα στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Ματς με κραυγαλέες ευκαιρίες εκατέρωθεν, αυτό στο «Εριμπέρτο Ούλσε» απέναντι στην Σάο Μπέντο, με την Κρισιούμα πάντως πιο τυχερή, φτάνοντας στο πολύτιμο 1-0 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Κρισιούμα, σε έξι ματς (2-2-2) στο «Εριμπέρτο Ούλσε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στην άλλη πλευρά, αδικαιολόγητα κακή η εικόνα της Φιγκεϊρένσε την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Πόντε Πρέτα, βλέποντας την ομάδα της Φλοριανόπολις να προσφέρει ένα εύκολο τρίποντο στην αντίπαλο της.

Παθητική η εικόνας της στο πρώτο ημίχρονο, επιτρέποντας πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλο της, η οποία άνοιξε τελικά το σκορ στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Ντένις, ενώ κανένα απολύτως σημάδι αντίδρασης στην επανάληψη, με το 0-2 από την Πόντε Πρέτα στο ενενήντα. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Φιγκεϊρένσε, σε έξι ματς μακριά από το «Ορλάντο Σκαρπέλι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Κρισιούμα, πέντε για την Φιγκεϊρένσε και δύο ισοπαλίες, στις 15 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Εριμπέρτο Ούλσε», σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, 2η κατηγορία, τοπικό πρωτάθλημα Καταρινένσε).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι Καταρινένσε, ειδικά από την στιγμή που μονομαχούν δύο ιδιαίτερα απρόβλεπτες, το τελευταίο διάστημα, ομάδες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.