Σε ρόλο φαβορί η Βίλα Νόβα, στην σημερινή μονομαχία της στο «Σέρα Ντουράντα» με τη Λοντρίνα, βλέποντας την ομάδα της Γκοϊανίας να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δύο συνεχόμενα πολύ σπουδαία «διπλά» για την Βίλα Νόβα, με την ομάδα της Γκοϊανίας σε απόσταση βολής πλέον από την πρώτη τετράδα μετά το 2-0 στην Βαρζίνια σε βάρος της ουραγού Μπόα και το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Ζουβεντούδε.

Ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο, αυτό στην έδρα της Ζουβεντούδε, με την Βίλα Νόβα πάντως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ με την κοντινή προβολή του Ρέις στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό, έχοντας μάλιστα λίγο νωρίτερα και οριζόντιο δοκάρι. Κλεφτοπόλεμος ακολούθως από την Βίλα Νόβα στην επανάληψη, προσπαθώντας να «χτυπήσει» στις λιγοστές αντεπιθέσεις της, επιλέγοντας να κρατήσει με διπλή ζώνη άμυνας το 1-0 του πρώτου μέρους. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Βίλα Νόβα, σε έξι ματς στην Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αποτυχία σίγουρα το εντός 1-1 απέναντι στην Σαμπάιο Κορέια, καθώς η Λοντρίνα δεν πέταξε μόνο στα σκουπίδια δύο πολύτιμους βαθμούς αλλά και το «διπλό» που είχε προηγηθεί απέναντι στην Σάο Μπέντο (1-0). Ματς με πολύ λίγες φάσεις αυτό με την Σαμπάιο Κορέια, με το 0-1 στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και τη Λοντρίνα στο 1-1 στο εξήντα τρία, έστω και με υποψία φάουλ του σκόρερ Σαφίρα στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Λοντρίνα, σε έξι ματς (2-2-2) μακριά από το «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ντουντού.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Βίλα Νόβα και δύο για τη Λοντρίνα, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ομάδα της Γκοϊανίας.

Πολύ πιο συμπαγής ως ομάδα η Βίλα Νόβα και σε καλύτερο momentum, σε σχέση με την πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά Λοντρίνα, εκτιμώντας πως έχει το προβάδισμα στο σημερινό ματς.