Στην «Αρένα Μπαρουερί», το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Οέστε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 10η θέση με 18 βαθμούς, ένα περισσότερο από την 12η στον βαθμολογικό πίνακα, Γκουαρανί.

Τυχερό και ταυτόχρονα πολύτιμο 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Αβαΐ, με την Οέστε πλέον με αέρα τριών βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Το γκολ της Οέστε στο συγκεκριμένο ματς, στο τέταρτο μόλις λεπτό, σε σουτ του Μπρούνο Λόπες που κόντραρε και ξεγέλασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, βλέποντας στην συνέχεια να παίζει με διπλή ζώνης άμυνας και να αντέχει στην πολιορκία της Αβαΐ. Τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Οέστε, σε έξι ματς στην «Αρένα Μπαρουερί», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 31χρονος μέσος, Λίντιο.

Στον αντίποδα, τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Γκουαρανί, με αποτυχία πάντως, χωρίς αμφιβολία, το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την ουραγό Μπόα. Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του συγκεκριμένου ματς η Γκουαρανί, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το 1-0 (59΄), μεταξύ αυτών και δοκάρι, «πληρώνοντας» όμως, τρία λεπτά πριν το φινάλε, την αφέλεια, την αστοχία της αλλά και το ότι πίστεψε πως στο τέρμα της «καθάρισε» το τρίποντο. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Γκουαρανί, σε έξι ματς μακριά από το «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Φιλίπε Μάια.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Οέστε και ισάριθμες ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γκουαρανί, σε όλες τις διοργανώσεις (2η κατηγορία, τοπικό πρωτάθλημα Παουλίστα).

Αποτελεσματική και αήττητη στην «Αρένα Μπαρουερί» η Οέστε, εκτιμώντας πως έχει το προβάδισμα στην σημερινή της μονομαχία με τη μέτρια μακριά από το γήπεδο της, Γκουρανί.