Το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της προτελευταίας αγωνιστικής της 1ης φάσης του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ, με κίνητρο, αν υπάρχει, τόσο για τη Ντεπορτίβο Κουένκα όσο και για την Κατόλικα Κίτο, το καλύτερο βαθμολογικό πλασάρισμα.

Δύο συνεχόμενες νίκες για τη Ντεπορτίβο Κουένκα, με το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της ουραγού Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, να διαδέχεται το εντός 2-0 σε βάρος της Εμελέκ, βλέποντας τα αποτελέσματα αυτά να είναι ψυχολογικές ενέσεις ενόψει της μονομαχίας της με την Βίλστερμαν (Βολιβία) για τον 2ο γύρο του Σουνταμερικάνα, αμέσως μετά την ολοκλήρωση της 1ης φάσης.

Κυρίαρχος η Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο στο μεταξύ τους ματς, έχοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, με τη Ντεπορτίβο Κουένκα να φτάνει στο «επαγγελματικό» 1-0, με την καρφωτή κεφαλιά του Κανγκά, στο εικοστό ένατο λεπτό, σε μία από τις δύο αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες σε όλο τον αγώνα. Να σημειωθεί, πως στην δεύτερη εξ αυτών είχε δοκάρι σε αντεπίθεση, λίγο πριν το φινάλε και ενώ η αντίπαλος της είχε βγει μαζικά μπροστά, ψάχνοντας φυσικά το τέρμα της ισοφάρισης. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Ντεπορτίβο Κουένκα, σε δέκα ματς στο γήπεδο της, στην 1η φάση του πρωταθλήματος, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ήττα με 1-2 στην έδρα της πρωτοπόρου Λίγκα Κίτο και απογοήτευση σίγουρα στην Κατόλικα, καθώς εξανεμίσθηκαν και οι λιγοστές ελπίδες που υπήρχαν για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή ή να «κλέψει», αν προτιμάτε, την ύστατη ώρα την αντίπαλο της την πρωτιά.

Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Λίγκα, με την πρωτοπόρο της 1ης φάσης του πρωταθλήματος με δύο δοκάρια και προβάδισμα στο σκορ στο εικοστό τρίτο λεπτό. Το 1-1 για την Κατόλικα στο εξήντα επτά, με καρφωτή κεφαλιά του Ντε Λος Σάντος, αλλά άμεση σχεδόν η «απάντηση» της Λίγκα, με το 1-2 στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό και την Κατόλικα Κίτο στο καναβάτσο. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Κατόλικα Κίτο, σε δέκα ματς στην 1η φάση του πρωταθλήματος, μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 33χρονος Αργεντινός μέσος, Μαρτίνες.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για τη Ντεπορτίβο Κουένκα, τρεις για την Κατόλικα Κίτο και ισάριθμες ισοπαλίες, σε 14 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Δεδομένο πως η Ντεπορτίβο Κουένκα θα θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να «χτίσει» momentum ενόψει του Σουνταμερικάνα, όπως όμως και το ότι η σκληροτράχηλη Κατόλικα Κίτο δεν θα δείξει αδιαφορία, παρά την απογοήτευση της από την απώλεια της 1ης θέσης. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας το ρίσκο, καθώς είναι αρκετά ισορροπημένη η μεταξύ τους αναμέτρηση και δεν προσεγγίζεται εύκολα με σημείο.