Προτελευταία αγωνιστική της 1ης φάσης του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, βλέποντας τη Λίγκα Κίτο να ψάχνει ένα βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της προτελευταίας Γκουαγιακίλ Σίτι την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της πρωταθλήτριας Εμελέκ και ήττα με 1-2 από τη «μεγάλη» της συμπολίτισσα, η τρίτη συνεχόμενη, έχοντας προηγηθεί το εκτός 0-1 από τη Ντελφίν και το 0-1 φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε.

Πιο αποτελεσματική η Εμελέκ στο μεταξύ τους ματς, με προβάδισμα δύο τερμάτων στο πεντηκοστό δεύτερο λεπτό, με την Γκουαγιακίλ Σίτι να «πληρώνει» την έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια, σημειώνοντας πως η μείωση του σκορ ήρθε με ανύπαρκτο πέναλτι του Νάουλα στο εβδομήντα τέσσερα. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Γκουαγιακίλ Σίτι, σε δέκα ματς στο γήπεδο της, στην 1η φάση του πρωταθλήματος, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της μονομαχίας της με τη Λίγκα Κίτο.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 2-1 στο ντέρμπι κορυφής φιλοξενώντας την συμπολίτισσα και 3η πλέον στον βαθμολογικό πίνακα, Κατόλικα, με τη Λίγκα στο +6 από την 2η Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, ψάχνοντας ένα βαθμό στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να εξασφαλίσει την πρωτιά στην 1η φάση του πρωταθλήματος.

Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Κατόλικα, με τη Λίγκα Κίτο να έχει δύο δοκάρια αλλά και το προβάδισμα στο σκορ στο εικοστό τρίτο λεπτό με την καρφωτή κεφαλιά του Γκέρα. Το 1-1 για την Κατόλικα Κίτο στο εξήντα επτά, αλλά άμεση σχεδόν η «απάντηση» της Λίγκα, με το 2-1 στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό με το σουτ του Ζούλιο. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Λίγκα Κίτο, σε δέκα ματς στην 1η φάση του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος ο 34χρονος Αργεντινός επιθετικός, Μπάρκος.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Γκουαγιακίλ Σίτι, μία για τη Λίγκα Κίτο και τρεις ισοπαλίες, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Μονόπλευρο, όπως προαναφέρθηκε, το ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με αυτό πάντως να μην δικαιολογεί την αρκετά χαμηλή τιμή που συνοδεύει τη Λίγκα, ειδικά απέναντι σε ένα αντίπαλο που είναι δεδομένο πως θα παίξει χωρίς άγχος.