Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο 2ο γκρουπ της 3ης κατηγορίας της Βραζιλίας, με τη Λουβερντένσε στην 6η θέση με 14 βαθμούς, όσους και η 8η σημερινή της αντίπαλος, αμφότερες στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Να σημειωθεί, πως οι 2ο ομάδες της 3ης κατηγορίας είναι χωρισμένες σε δύο γκρουπ των 10, με τις τέσσερις πρώτες να συνεχίζουν στα πλέι οφ διεκδικώντας την άνοδο σε χιαστί, ενώ οι δύο τελευταίες κάθε ομίλου υποβιβάζονται.

Ισοπαλία με 1-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Τομπένσε, βλέποντας τη Λουβερντένσε όχι μόνο να παίρνει ένα πολύτιμο βαθμό, αλλά να βάζει τέλος ταυτόχρονα σε ένα αρνητικό σερί, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί τρεις συνεχόμενες ήττες (Οπεράριο 2-3, Κουϊαμπά 1-3, Μποταφόγκο SP 1-3).

Πίσω στο σκορ στο ματς στην έδρα της Τομπένσε στο δεύτερο μόλις λεπτό, το 1-1 με πέναλτι του Παουλίνιο στο δέκα οκτώ, με τη Λουβερντένσε να αντέχει στην συνέχεια στην πίεση της αντιπάλου της, παίζοντας για τον βαθμό και λιγότερο για να απειλήσει για κάτι περισσότερο. Τρεις νίκες και δύο ήττες για τη Λουβερντένσε, σε πέντε ματς στο Μάτο Γκρόσο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την εντός επικίνδυνης ζώνης, Βόλτα Ρεντόντα, με σημείο αναφοράς μάλιστα πως η Υπιράνγκα έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας με το τέρμα του Ζεάν Σίλβα, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Νωρίτερα, το 1-0 από τον Έλιο Παραΐμπα, στο πενήντα έξι, με άμεση την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο της, με πέναλτι, δύο λεπτά αργότερα ενώ η ανατροπή από την Βόλτα Ρεντόντα στο εξήντα δύο. Μία νίκη και πέντε ήττες για την Υπιράνγκα, σε έξι ματς μακριά από το Ερεσίμ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Λουβερντένσε, ενώ επικράτηση με 1-0 για την Υπιράνγκα σε αυτό του 1ου γύρου στο Ερεσίμ.

Αρκετά δύσκολη η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία με φόντο την παραμονή, ανάμεσα μάλιστα σε δύο ισάξιες ομάδες, τόσο αγωνιστικά όσο φυσικά και βαθμολογικά, Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.