Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, βλέποντας την προσπάθεια της Βόλτα Ρεντόντα να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Μποταφόγκο SP, δίνει μάχη για την πρωτιά του 2ου γκρουπ με την Οπεράριο.

Να σημειωθεί, πως οι 2ο ομάδες της 3ης κατηγορίας είναι χωρισμένες σε δύο γκρουπ των 10, με τις τέσσερις πρώτες να συνεχίζουν στα πλέι οφ διεκδικώντας την άνοδο σε χιαστί, ενώ οι δύο τελευταίες κάθε ομίλου υποβιβάζονται.

Ισοπαλία με 2-2 για την Βόλτα Ρεντόντα την περασμένη εβδομάδα στο Ερεσίμ κόντρα στην τοπική Υπιράνγκα, βλέποντας την ομάδα του 51χρονου Μοασίρ Τζούνιορ (φωτό), να παίρνει βαθμό μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες (Τομπένσε 0-1, Τούπι 2-3, Τζοϊνβίλ 0-1, Οπεράριο 0-1, Κουϊαμπά 0-3).

Πίσω στο σκορ η Βόλτα Ρεντόντα στο πενήντα έξι στο ματς στο Ερεσίμ, ανατρέποντας όμως την κατάσταση άμεσα, με τον Ανσέλμο (58΄ πεν.) και τον Μπρούνο Κόστα (62΄), αγγίζοντας σχεδόν το πολύτιμο τρίποντο, βλέποντας όμως την Υπιράνγκα να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα δύο λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες και δύο ήττες για την Βόλτα Ρεντόντα, σε πέντε ματς στο «Ραουλίνιο ντε Ολιβέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κουϊαμπά, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να γκρεμίζει τη Μποταφόγκο SP από την κορυφή του 2ου γκρουπ της 3ης κατηγορίας. Στο 1-1 το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με την Κουϊαμπά να φτάνει στο υπέρ της αποτέλεσμα, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, δίνοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία στην Οπεράριο να βάλει πλάτη τη Μποταφόγκο SP. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μποταφόγκο SP, σε έξι ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Βόλτα Ρεντόντα στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μποταφόγκο SP.

Κάθε ματς για την Βόλτα Ρεντόντα έχει χαρακτήρα «τελικού», ειδικά στο γήπεδο της, ανεξάρτητα από το όνομα και την δυναμικότητα του αντιπάλου. Αγνοώντας τα βαθμολογικά δεδομένα, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας το ρίσκο με σημείο.