Σπουδαία αναμέτρηση στο «Μπατιστάο» του Αρακαζού, με την τοπική και 3η του 1ου γκρουπ της 3ης κατηγορίας, Κονφιάνσα, να φιλοξενεί την ισόβαθμη της και 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ναούτικο, σημειώνοντας πως οι δύο ομάδες βρίσκονται στο -4 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Ακρεάνο.

Να σημειωθεί, πως οι 2ο ομάδες της 3ης κατηγορίας είναι χωρισμένες σε δύο γκρουπ των 10, με τις τέσσερις πρώτες να συνεχίζουν στα πλέι οφ διεκδικώντας την άνοδο σε χιαστί, ενώ οι δύο τελευταίες κάθε ομίλου υποβιβάζονται.

Η «βασίλισσα» των ισοπαλιών η Κονφιάνσα, βλέποντας την ομάδα του Αρακαζού να μετρά έξι συνεχόμενες μετά και το 2-2 της περασμένης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Μποταφόγκο PB και επτά συνολικά, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα και στα δύο γκρουπ της 3ης κατηγορίας.

Πίσω στο σκορ η Κονφιάνσα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μποταφόγκο PB, βλέποντας την αντίπαλο της να φτάνει στο 0-1 στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό από το πουθενά, χωρίς να υπάρχει νωρίτερα ίχνος ευκαιρίας από τις δύο ομάδες. To 1-1 με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, με την κοντινή κεφαλιά του Ροντόλφο (47΄), ενώ 1-2 από την αντίπαλο της στο εξηκοστό έκτο λεπτό, κόντρα στην ροή του αγώνα και ενώ η Κονφιάνσα έψαχνε την ανατροπή. Το 2-2 τελικά, έξι λεπτά πριν το φινάλε με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, βλέποντας την Κονφιάνσα να δίνει συνέχεια στο εντυπωσιακό σερί των ισοπαλιών. Μία νίκη και πέντε ισοπαλίες για την Κονφιάνσα, σε έξι ματς στο «Μπατιστάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, καρέ νικών για τη Ναούτικο και δεδομένη η πολύ καλή κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα του Ρεσίφε μετά την ανατροπή στην πιο πρόσφατη εξ αυτών, στο πειστικό 3-1 φιλοξενώντας την πρωτοπόρο του 1ου γκρουπ της 3ης κατηγορίας, Ατλέτικο Ακρεάνο.

Πίσω στο σκορ στο ματς με την Ατλέτικο Ακρεάνο, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τριάντα επτά στη μοναδική αντεπίθεση της αντιπάλου της και ενώ λίγο νωρίτερα η Ναούτικο είχε δοκάρι, με το 1-1 όμως τέσσερα λεπτά αργότερα με κοντινή κεφαλιά ψαράκι του Ασίς. Ανώτερη πάντως η Ναούτικο στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας αρχικά με πέναλτι του Ντουντού στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό, με το 3-1 στο εβδομήντα εννέα από τον Τζόμπσον, έχοντας ακολούθως και δοκάρι και ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Μία νίκη και τέσσερις ήττες για τη Ναούτικο, σε πέντε ματς μακριά από την «Αρένα Περναμπούκο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 2-2 το 2010, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο την Κονφιάνσα, αλλά σε ματς για το Κόπα ντο Νορντέστε, σημειώνοντας πως η ομάδα του Αρακαζού επικράτησε με το εμφατικό 4-2 στο φετινό του 1ου γύρου στο Ρεσίφε.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, έχοντας από τη μία πλευρά την «βασίλισσα», όπως προαναφέρθηκε, των ισοπαλιών όχι μόνο του 1ου γκρουπ αλλά και ολόκληρης της 3ης κατηγορίας και από την άλλη την φορμαρισμένη και από τέσσερα σερί τρίποντα, Ναούτικο.