Στο Σαπούτο το Μόντρεαλ υποδέχεται το Κολοράντο σε καλό momentum αφού προέρχεται από τρεις σερί νίκες στην κατηγορία αλλά και οι Ράπιντς από την πλευρά τους βρίσκονται σε ανοδική πορεία αφού μπορεί να έχασαν στην έδρα τους από το Σιάτλ αλλά αυτή ήταν η πρώτη τους ήττα μετά από τρία διαδοχικά παιχνίδια αήττητου.

Οι Καναδοί επικράτησαν με 2-0 του Κάνσας χάρη σε τέρματα του Αργεντινού Ιγκνάσιο Πιάτι και ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ουρουγουανού Αλεχάνδρο Σίλβα στην επανάληψη και έτσι έφτασαν αισίως τις τρεις διαδοχικές νίκες για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα φέτος και μετά από σχεδόν έναν χρόνο.

Επιπλέον έχουν κρατήσει μηδέν παθητικό στις τρεις αυτές νίκες όπως έχουν πράξει αντίστοιχα στα 4/5 “τρίποντα” που αριθμούν επίσης στα τελευταία τους παιχνίδια.
“Πρέπει να κρατήσουμε αυτό τον ρυθμό και να προχωρήσουμε μπροστά” ήταν τα λόγια του Ρεμί Γκράντ αναφορικά με την αντεπίθεση που έχουν ξεκινήσει οι Impacts για να πιάσουν θέση στα μπαράζ των playoffs στην Ανατολή.

Δεν έχουν αναφερθεί απουσίες της τελευταίας στιγμής και αναμένεται να δούμε το “4-3-3” με επιθετική τριπλέτα τον Αργεντινό Ιγκνάσιο Πιάτι, τον Ουρουγουανό Αλεχάνδρο Σίλβα και τον Ιταλό Ματέο Μανκόσου.

Οι Ράπιντς “πλήρωσαν” το ιδιαίτερα φτωχό τους ξεκίνημα στο ματς απέναντι στο Σιάτλ και έτσι έχασαν μέσα στην έδρα τους με 2-1 για 2η συνεχόμενη χρονιά ανήμερα της 4ης Ιουλίου.

Αρχικά ισοφάρισαν με τον Σαμ Νίκολσον πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου το τέρμα του Γουίλ Μπρούιν αλλά στην επανάληψη και πάλι ο 28χρονος πρώην τεχνικός του Χιούστον πέτυχε 2ο γκολ και χάρισε την νίκη στο Σιάτλ την οποία κράτησε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Στέφαν Φρέι με μια εξαιρετική απόκρουση σε προσπάθεια του Αλβανού Γκάσι στο 82ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι θα παραταχτούν δίχως τον μέσο Έντγκαρ Καστίγιο που είναι τιμωρημένος.

Στο “3-4-2-1” που παίζει ο Εγγλέζος Άντονι Χάντσον , με θητεία στον πάγκο της Νέας Ζηλανδίας και του Μπαχρέιν, ο νεοφερμένος από την Ανζί Ιβοριανός Γιαννίκ Μπολί θα είναι στο “9” με δυάδα πίσω του τους: Ντομινίκ Μπατζί- Σαμ Νικολσον.

Προϊστορία: Τον Απρίλιο του 2016 είχαν αγωνιστεί για τελευταία φορά απέναντι οι δυο αυτές ομάδες μέσα στο Σαπούτο και είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 2-2.

* Τα 5/6 μεταξύ τους ματς στην πρόσφατη παράδοση έχουν λήξει με πάνω από δυο γκολ και το ίδιο εκτιμώ πως θα γίνει και απόψε. Το Κολοράντο που είναι αήττητο σε τρεις “εξορμήσεις” του στο Μόντρεαλ έχει σκοράρει τουλάχιστον δυο γκολ μέσο όρο στα 5/6 μεταξύ τους ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Over 2,5