Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο «Μοϊσές Λουκαρέλι», με την Πόντε Πρέτα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση βολής από την πρώτ τετράδα, την στιγμή που η πρωτοπόρος Φορταλέζα με νίκη θα βρεθεί στο +7 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, νεοφώτιστη CSA.

Ξεκούραστο 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην Φλοριανόπολις σε βάρος της τοπικής Φιγκεϊρένσε, σε ένα ματς στο οποίο η Πόντε Πρέτα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και στο οποίο μάλιστα είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Ένα τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ έδωσε την ευκαιρία στον Λέο να διαμορφώσει το 1-0 στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό, ενώ το 2-0 από τον Φελίπε Σαράιβα στο ενενήντα. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Πόντε Πρέτα, σε έξι ματς στο «Μοϊσές Λουκαρέλι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, «επαγγελματικό» 1-0 στο Μπελέμ σε βάρος της τοπικής Παϊσαντού, σε ένα ματς στο οποίο η Φορταλέζα βρήκε δίχτυα σε μία από τις λιγοστές αντεπιθέσεις της στο τριακοστό ένατο λεπτό με τον Μπρούνο Μέλο και οποίο απειλήθηκε ελάχιστα μόνο με κάποια μακρινά σουτ. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Φορταλέζα, σε έξι ματς μακριά από το «Καστελάο», ενώ τραυματίας ο επιθετικός και πρώτος της σκόρερ, Γκουστάβο (φωτό).

Προϊστορία: Δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Πόντε Πρέτα, με 2-2 το 2008 και 1-1 ένα χρόνο αργότερα.

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Πόντε Πρέτα, μάλιστα με μόλις μία νίκη, όπως προαναφέρθηκε, στο γήπεδο της σε έξι ματς, με το «Μοϊσές Λουκαρέλι» να μην προκαλεί φόβο, λογικά, στην πρωτοπόρο Φορταλέζα, της οποίας η τιμή αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.