Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της προτελευταίας αγωνιστικής της 1ης φάσης του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ, βρίσκοντας την Άουκας στην 8η θέση με 25 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 6η σημερινή της αντίπαλο. Να σημειωθεί, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο φάσεις, με τις νικήτριες αυτών να διεκδικούν ακολούθως τον τίτλο σε διπλό τελικό.

Επικράτηση με 2-1 για την Άουκας την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Ελ Νασιονάλ, βλέποντας την ομάδα του 67χρονου Αργεντινού, Λουίς Σολέρ (φωτό), να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από επτά αγωνιστικές. Μπροστά στο σκορ η Άουκας στο δέκατο όγδοο λεπτό με αριστοτεχνική κεφαλιά του Μοντάνιο, με την αντίπαλο της όμως όχι μόνο να ισοφαρίζει στο τριάντα ένα, αλλά να έχει ευκαιρίες για την ανατροπή πριν βγει το πρώτο ημίχρονο.

Η ίδια σχεδόν εικόνα στην επανάληψη, με την Άουκας σε παθητικό ρόλο από την στιγμή που έπαιζε με παίκτη λιγότερο, αντέχοντας στην πίεση της Ελ Νασιονάλ, «τιμωρώντας» μάλιστα την αντίπαλο της με κεφαλιά του Λάρα, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Άουκας, σε δέκα ματς στην 1η φάση του πρωταθλήματος, στο «Γκονζάλο Πόσο Ριπάλντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Κινόνιεζ.

Στην άλλη πλευρά, ισοπαλία με 2-2 φιλοξενώντας τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, βλέποντας την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στο μικρό νικηφόρο σερί της, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί τα τρίποντα σε βάρος των Ντεπορτίβο Κουένκα (3-1) και Γκουαγιακίλ Σίτι (1-0).

Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο, στο ματς με τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, με την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε μπροστά στο σκορ στο όγδοο λεπτό με τον Άρσε. Η «απάντηση» από την αντίπαλο της στο τριακοστό δεύτερο λεπτό, ενώ εκ νέου το προβάδισμα για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε στις αρχές της επανάληψης με τον Μεχία (48΄). Η αστοχία της πάντως ή η αδυναμία της, αν προτιμάτε, να «τελειώσει» το ματς με ένα τρίτο τέρμα, έφερε και την «τιμωρία» της, με το 2-2 κόντρα στην ροή του αγώνα στο εβδομήντα επτά. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, σε δέκα ματς στην 1η φάση του πρωταθλήματος, μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο γκολκίπερ Πιέδρα και ο μέσος Κανγκά.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Άουκας, πέντε για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Γκονζάλο Πόσο Ριπάλντα».

Ισάξιες, σχεδόν, οι δύο ομάδες και από καλές εμφανίσεις και αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα, με απαγορευτική την προσέγγιση σημείου, στη μεταξύ τους μονομαχία.