Μονομαχία με φόντο την πρώτη τετράδα στο «Μπρίνκο ντε Ούρο» της Καμπίνας, βρίσκοντας την τοπική Γκουαρανί στην 9η θέση με 20 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 4η σημερινή της αντίπαλο.

Επικράτηση με 1-0 την Παρασκευή στην «Αρένα Μπαρουερί» σε βάρος της Οέστε, βλέποντας την Γκουαρανί να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες (Βίλα Νόβα 1-1, Σάο Μπέντο 0-0, Αβαΐ 3-3, Μπόα 1-1).

Μπροστά στο σκορ στο ματς με την Οέστε στο έκτο μόλις λεπτό με αυτογκόλ των γηπεδούχων, με την Γκουαρανί να φτάνει ακολούθως εύκολα στο τρίποντο καθώς απειλήθηκε ελάχιστα, μόνο με κάποια μακρινά σουτ. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Γκουαρανί, σε επτά ματς στο «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, επικράτηση με 2-0 φιλοξενώντας την Παϊσαντού, βλέποντας την Κοριτίμπα να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες (Ζουβεντούδε 1-1, Φιγκεϊρένσε 1-1, CSA 2-2) και να ανεβαίνει ταυτόχρονα στην 4η θέση.

Πολύ πιο δύσκολη η επικράτηση της πάντως, σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ, με την Κοριτίμπα 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ το 2-0 στις καθυστερήσεις και ενώ η Παϊσαντού είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και χαμένο πέναλτι, παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο. Τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κοριτίμπα, σε επτά ματς μακριά από το «Κόουτο Περέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Γκουαρανί.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «Μπρίνκο ντε Ούρο» η Γκουαρανί, παραμένοντας πάντως απρόβλεπτη, την στιγμή που η Κοριτίμπα είναι η μόνη από τα φαβορί της ανόδου που δεν έχει πανηγυρίσει τρίποντο μακριά από το γήπεδο της. Αποφεύγοντας το ρίσκο με σημείο, ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.