Στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» της Φλοριανόπολις το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την τοπική Φιγκεϊρένσε σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Οέστε, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη τετράδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Φιγκεϊρένσε μετά και το 1-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι Καταρινένσε με την Κρισιούμα, με θετικό πάντως για την ομάδα της Φλοριανόπολις πως διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα.

Δύο πρόσωπα για την Φιγκεϊρένσε στο ντέρμπι Καταρινένσε, βλέποντας να είναι παθητική στο πρώτο μέρος όπου και βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ, ενώ κυρίαρχος στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό με το κοντινό πλασέ του Νογκουέιρα, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες ακολούθως για την ανατροπή. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Φιγκεϊρένσε, σε επτά ματς στο «Ορλάντο Σκαρπέλι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σε ρηχά νερά η Οέστε φιλοξενώντας την Γκουαρανί και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της με 0-1, μάλιστα πιο εύκολα σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ. Το αυτογκόλ του δεξιού μπακ Ντανιέλ Μπόρζες στο έκτο μόλις λεπτό, αυτό που έκανε την διαφορά στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας την Οέστε ακολούθως χωρίς κανένα σοβαρό σημάδι αντίδρασης, απειλώντας με λιγοστά μακρινά σουτ. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Οέστε, σε επτά ματς μακριά από την «Αρένα Μπαρουερί», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Φιγκεϊρένσε και μία ισοπαλία, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Οέστε, σε όλες τις διοργανώσεις (Β΄ κατηγορία, κύπελλο). Πιο συγκεκριμένα, 3-0 το 2013 σε ματς πρωταθλήματος, 2-1 σε νοκ άουτ αναμέτρηση του 2ου γύρου του φετινού κυπέλλου ενώ 0-0 το 2017 σε μονομαχία στα πλαίσια της 2ης κατηγορίας.

Η αλήθεια είναι πως η απρόβλεπτη Φιγκεϊρένσε δεν είναι ομάδα εμπιστοσύνης. Παρόλα αυτά, «υποχρεωμένη» να κερδίζει στο γήπεδο της ματς σαν το σημερινό, ειδικά κόντρα σε αντιπάλους, θεωρητικά, στα μέτρα της.