Στα Σκόπια οι Gers του Στίβεν Τζέραρντ καλούνται να προασπίσουν την νίκη τους με 2-0 από το πρώτο ματς την περασμένη εβδομάδα στην Γλασκόβη για να προκριθούν στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι Σκοτσέζοι στο επίσημο ντεμπούτο του Τζέραρντ στον πάγκο τους κέρδισαν με 2-0 την Σκούπι μέσα στο Άιμπροξ και απόψε καλούνται να διαχειριστούν σωστά αυτό το σαφές προβάδισμα που έχουν για να προκριθούν στην επόμενη φάση του Europa League.
Μην ξεχνάμε πως πέρσι τέτοιο καιρό είχαν γνωρίσει ένα εξευτελιστικό αποκλεισμό από ομάδα του Λουξεμβούργου και τότε είχε χαρακτηρισθεί ως ο πιο ντροπιαστικός αποκλεισμός για το Βρετανικό ποδόσφαιρο.

Στο φινάλε της περσινής σαιζόν επίσης είχαν τερματίσει με ένα αρνητικό ρεκόρ πέντε αγώνων δίχως νίκη στα εκτός έδρας παιχνίδια τους εκ των οποίων οι δυο ήταν ήττες και οι τρεις ισοπαλίες με πιο πρόσφατο εκείνο το εντυπωσιακό 5-5 στην έδρα της Χιμπέρνιαν σε ένα ματς στο οποίο έχαναν με 3-0 στο πρώτο 20λεπτο , το “γύρισαν” προσωρινά σε 3-5 στα μισά της επανάληψης για να αρκεστούν τελικά στον βαθμό.

Οι Σκοπιανοί έφυγαν με μια αξιοπρεπή ήττα με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι τους στην Γλασκόβη και εάν αναλογιστεί κανείς με το 2ο τέρμα το δέχτηκαν με πέναλτι στα χασομέρια γίνεται εύκολα αντιληπτό πως το πάλεψαν καλά το ματς.
Μην ξεχνάμε πως δεν έχουν και συχνή παρουσία στα Κύπελλα Ευρώπης με την έννοια πως έχουν χάσει τα 4/5 τελευταία τους παιχνίδια τους στην εν λόγω διοργάνωση ενώ οι πιο πρόσφατες παρουσίες τους ήταν το 1998 και το 2004.

Προϊστορία: Οι δυο τους έχουν αναμετρηθεί μόλις μια φορά στο παρελθόν και αυτή ήταν την περασμένη εβδομάδα στην νίκη των Σκοτσέζων με 2-0 στο Άιμπροξ.

* Οι Gers πέρσι στο εγχώριο πρωτάθλημα τους κράτησαν μηδέν παθητικό μόλις στο 16% των εκτός έδρας αγώνων τους για αυτό και το ποντάρισμα μου εδώ θα είναι το g/g.