Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας, βλέποντας την τοπική Βίλα Νόβα, να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή την Φορταλέζα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που η Μπραζίλ Πελότας είναι κολλημένη εντός επικίνδυνης ζώνης.

Αήττητο επτά αγωνιστικών μετά και το πολύτιμο 2-1 της περασμένης Παρασκευής στο Μπελέμ σε βάρος της τοπικής Παϊσαντού, με την Βίλα Νόβα πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας την ευκαιρία με νίκη σήμερα να πατήσει, όπως προαναφέρθηκε, κορυφή.

Επικό αυτό το 2-1 στο Μπελέμ, τουλάχιστον όπως προήλθε, βλέποντας την Βίλα Νόβα να φτάνει στο τρίποντο με τέρμα του Άλεξ Ενρίκε στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ έπαιζε από το ογδόντα με δύο παίκτες λιγότερους. Το 1-0 για την ομάδα της Γκοϊανίας στο πενήντα τρία από τον Ραμόν, ενώ η ισοφάριση από την αντίπαλο της με αυστηρό πέναλτι επτά λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Βίλα Νόβα, σε επτά ματς στην Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο γκολκίπερ Ματέους Πασινάτο και ο μέσος Ελίας.

Στην άλλη πλευρά, ένας μόλις βαθμός σε δύο συνεχόμενα εντός έδρας ματς και έντονος προβληματισμός στις τάξεις της Μπραζίλ Πελότας, μετά το 0-2 από τη νεοφώτιστη CSA και το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Ζουβεντούδε.

Μπροστά στο σκορ η Μπραζίλ Πελότας στο εικοστό όγδοο λεπτό στο ματς με την Ζουβεντούδε, με το κοντινό πλασέ του Βαλντεμίρ, με την αντίπαλο της πάντως καλύτερη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας στο τριάντα οκτώ. Λίγα πράγματα στην επανάληψη από τις δύο ομάδες, απειλώντας περισσότερο με μακρινά σουτ εκατέρωθεν, με φυσιολογικό, βάσει αυτής της εικόνας, το μεταξύ τους 1-1. Τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε επτά ματς μακριά από το «Μπέντο Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Βίλα Νόβα, το 3-1 του 2016 και δύο ισοπαλίες, το 0-0 του 2015 και το περσινό 1-1, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το κίνητρο κορυφής της Βίλα Νόβα αλλά και τις αδυναμίες που βγάζει η Μπραζίλ Πελότας μακριά από το γήπεδο της, εκτιμώντας επιπλέον πως η ομάδα της Γκοϊανίας δεν θα θέλει να πετάξει στα σκουπίδια το σπουδαίο «διπλό» της περασμένης Παρασκευής.