Διαδικαστικού χαρακτήρα, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Γλασκώβη, για τον 1ο προκριματικό γύρο του Champions League, καθώς το 3-0 της Σέλτικ στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Αρμενία δεν αφήνει πολλά περιθώρια στην Αλασκέρτ.

Να σημειωθεί, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον επόμενο γύρο με το νικητή του ζευγαριού Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Βαλούρ (Ισλανδία). Επίσης, η ομάδα που θα αποκλειστεί, θα «υποβιβαστεί» στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον ηττημένο του ζευγαριού Αστάνα (Καζακστάν) – Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο).

Ανταγωνιστική η Αλασκέρτ μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην Αρμενία, λυγίζοντας ψυχολογικά στο 0-1 από την αντίπαλο της, στο πολύ καθοριστικό τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, από το κοντινό πλασέ του Γάλλου, Έντουαρντ. Το δεύτερο τέρμα για την πρωταθλήτρια Σκωτίας, εννέα λεπτά πριν το φινάλε με το κοντινό πλασέ του Φόρεστ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την Σέλτικ από τον ΜακΓρέγκορ στο ενενήντα.

Η λέξη «αφεντικό» της Σκωτίας μπορεί να είναι και λίγη, όσο παράξενο και αν ακούγεται, για αυτά που έχει καταφέρει εντός συνόρων η Σέλτικ την τελευταία διετία, από την στιγμή που έφτασε στο τρεμπλ (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ) τόσο πέρσι, όσο και πρόπερσι, το 2017 μάλιστα, αήττητη. Το 49ο πρωτάθλημα της ιστορίας της το περσινό, έχοντας απόσταση 13 βαθμών από τη «μισητή» Ρέιντζερς, ενώ σημείο αναφοράς για το 38ο της κύπελλο και το 10ο Λιγκ Καπ, πως επικράτησε σε αμφότερα στον τελικό, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0), της Μάδεργουελ.

Στην άλλη πλευρά, τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα για την Αλασκέρτ, πανηγυρίζοντας τον τίτλο τα ισάριθμα τελευταία χρόνια (2016-18), ενώ φιναλίστ του κυπέλλου, όπου ηττήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι από την Γκαντζασάρ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Σέλτικ απέναντι σε ομάδα της Αρμενίας, ενώ δεύτερη επίσκεψη για την Αλασκέρτ στην Σκωτία, μετά την ήττα της με 1-2 από την Σεντ Τζόνστον το 2016, για τον 1ο προκριματικό γύρο τότε του Europa League.

Το σκορ του πρώτου αγώνα δεν επιτρέπει σκοπιμότητες στην Αλασκέρτ, αν θέλει να ελπίζει σε ένα ποδοσφαιρικό θαύμα, ή στην καλύτερη των περιπτώσεων σε ένα αποκλεισμό με ψηλά το κεφάλι. Καθαρά ενδεικτική η πρόταση στο over 2.5, καθώς η τιμή που το συνοδεύει είναι αρκετά χαμηλή.