Στο «Βασίλ Λέφσκι» της Σόφιας, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο προκριματικό γύρο του Europa League, με την Σλάβια με σημαντικό προβάδισμα μετά το υπέρ της 1-0 από το πρώτο μεταξύ τους ματς στην Φινλανδία.

Αξίζει να σημειωθεί, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον επόμενο με την Χάιντουκ (Κροατία). Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην Φινλανδία, με σπουδαιότερη όλων το δοκάρι της Σλάβια Σόφιας στο δέκατο πέμπτο λεπτό και το σκορ στο 0-0, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Πιο απειλητική η Ίλβες στην επανάληψη, με μοιραίο τον 21χρονο Καμερουνέζο επιθετικό, Νουμπίσι (φωτό), με το τέρμα της Σλάβια δέκα λεπτά πριν το φινάλε, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ψύχραιμο πλασέ του Τσβετάνοφ.

Στην 7η θέση της κανονικής περιόδου του περσινού πρωταθλήματος η Σλάβια, εξασφαλίζοντας όμως ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς πανηγύρισε το όγδοο κύπελλο της ιστορίας της στην διαδικασία των πέναλτι στον τελικό με την συμπολίτισσα Λέφκσι. Σημείο αναφοράς, πως αυτός ο τίτλος ήταν ο πρώτος της γενικότερα από το 1996 όπου είχε κάνει το νταμπλ, φτάνοντας τότε στο όγδοο και τελευταίο της πρωτάθλημα και το έβδομο και προτελευταίο, όπως αποδείχθηκε, κύπελλο. Ήττα με 1-0 από την πρωταθλήτρια Λουντογκόρετς στον τελικό του Σούπερ Καπ, μία εβδομάδα πριν πρώτο ματς με την Ίλβες στην Φινλανδία.

Στον αντίποδα, στην 3η θέση πέρσι η Ίλβες, μειονεκτώντας στην διαφορά τερμάτων από την 2η και ισόβαθμη Κουόπιο, αμφότερες στο -20 από την πρωταθλήτρια Ελσίνκι. Δύο φορές πρωταθλήτρια Φινλανδίας, το 1950 και το 1983, ισάριθμες κυπελλούχος, το 1979 και το 1990, ενώ στην 7η θέση στο περσινό πρωτάθλημα, στο -6 από την πρώτη τριάδα, αλλά με ένα ματς λιγότερο.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Σλάβια Σόφιας απέναντι σε ομάδα της Φινλανδίας, ενώ «παρθενική» επίσκεψη και για την Ίλβες στην Βουλγαρία.

Πολύ πιο δύσκολος ο σημερινός επαναληπτικός για την Σλάβια Σόφιας, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, εκτιμώντας πως η μαχητική Φινλανδική ομάδα θα ρισκάρει και θα προσπαθήσει, στην χειρότερη των περιπτώσεων, να φύγει με ψηλά το κεφάλι.