Στο «Σπόρτνι Παρκ» του Ντομζάλε, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο προκριματικό γύρο του Europa League, με ανοιχτούς τους μεταξύ τους λογαριασμούς μετά το 2-2 στο πρώτο ματς στην Βοσνία.

Να σημειωθεί, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον επόμενο γύρο με την Ούφα (Ρωσία). Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην Βοσνία η Ντομζάλε, η οποία βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ με τα τέρματα των Μπίζιακ (12΄) και Μέλνιακ (26΄), έχοντας μάλιστα ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Δύο τραγικά λάθη στην επανάληψη πάντως, το πρώτο στο σαράντα επτά και το δεύτερο στο ογδοηκοστό τρίτο λεπτό, επέτρεψαν στην Σιρόκι να ισοφαρίσει από το πουθενά, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ η ομάδα της Βοσνίας λίγο έλειψε να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή, έχοντας δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Στην 3η θέση πέρσι στην Σλοβενία η Ντομζάλε, βλέποντας την πλάτη της Ολίμπια Λιουμπλιάνα και της Μάριμπορ, αδυνατώντας να φτάσει στην πηγή για μία ακόμα χρονιά, σημειώνοντας πως δεύτερη και τελευταία φορά που στέφθηκε πρωταθλήτρια ήταν το 2008. Τρεις φορές επίσης κυπελλούχος Σλοβενίας (2010, 2011, 2017), ενώ σέντρα στο νέο πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο που μας έρχεται. Στον αντίποδα, δύο φορές πρωταθλήτρια Βοσνίας (2004, 2006) και τρεις κυπελλούχος (2007, 2013, 2017) η Σιρόκι, η οποία εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο με την 4η θέση στο περσινό πρωτάθλημα.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το δεύτερο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Ντομζάλε απέναντι σε ομάδα της Βοσνίας, μετά το επιβλητικό 5-0 του 2007 σε βάρος της Οράσιε, για τον 1ο προκριματικό γύρο τότε του Europa League. Δύο νίκες και μία ήττα για την Σιρόκι, στις τρεις προηγούμενες επισκέψεις της στην Σλοβενία.

Εκτίμηση μου, πως αν η Ντομζάλε είναι πιο εύστοχη και δεν επαναλάβει τα λάθη του πρώτου ματς, θα καταφέρει, εύκολα ή δύσκολα, να επιβεβαιώσει σήμερα τον τίτλο του φαβορί.