Στο «Ίστερ Ρόουντ» του Εδιμβούργου, η πρώτη μονομαχία ανάμεσα στην Χιμπέρνιαν και τη Μόλντε, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League, σημειώνοντας πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ με το νικητή του ζευγαριού Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) – Ζενίτ (Ρωσία).

Αρκετά δύσκολη η πρόκριση της Χιμπέρνιαν στον 2ο προκριματικό σε βάρος του Αστέρα, με την ομάδα του 47χρονου Νιλ Λένον να πραγματοποιεί τη μεγάλη ανατροπή στο υπέρ της 3-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Εδιμβούργο και να παίζει με την φωτιά ακολούθως στο 1-1 στον επαναληπτικό στην Τρίπολη.

Προβάδισμα δύο τερμάτων για τον Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο Εδιμβούργο, με την Χιμπέρνιαν όμως να πραγματοποιεί στο ενενήντα τη μεγάλη ανατροπή, καθώς εκμεταλλεύτηκε τον καλύτερο βαθμό ετοιμότητας που είχε σε σχέση με την ομάδα της Τρίπολης. Ξεκίνημα με δοκάρι για τον Αστέρα στον επαναληπτικό της Τρίπολης, με την Χιμπέρνιαν όμως μπροστά στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου από το πουθενά, κόντρα στην ροή του αγώνα. Με παίκτη λιγότερο ο Αστέρας από τις αρχές της επανάληψης, καταφέρνοντας πάντως όχι μόνο να ισοφαρίσει στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, αλλά να στριμώξει στα σχοινιά την ομάδα του Εδιμβούργου.

Είχαν προηγηθεί για την Χιμπέρνιαν οι δύο νίκες σε βάρος της Ρούναβικ από τις Νήσους Φερόες (6-1, 6-4) στον 1ο προκριματικό, ενώ εντός συνόρων, με το δεξί στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, επικρατώντας 3-0 την Κυριακή στο «Ίστερ Ρόουντ» της Μάδεργουελ.

Στην άλλη πλευρά, κανένα απολύτως πρόβλημα για τη Μόλντε στον 2ο προκριματικό απέναντι στη Λάτσι, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 3-0 του πρώτου ματς στο «Άκερ», ενώ 2-0 ακολούθως ο επαναληπτικός στην Αλβανία. Εύκολη επίσης, ένα γύρο νωρίτερα και η πρόκριση της σε βάρος της Γκλέναβον, με 1-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Β. Ιρλανδία και 5-1 ακολούθως ο επαναληπτικός στη Νορβηγία. Εντός συνόρων, οδυνηρό, βάσει εξέλιξης, 2-2 την Κυριακή στην έδρα της Λίλεστρομ, βλέποντας την αντίπαλο της να ισοφαρίζει τρία λεπτά πριν το φινάλε, το οποίο την έφερε στην 4η θέση και στο -8 πλέον από την πρωτοπόρο Μπραν.

Προϊστορία: Επικράτηση με το εμφατικό 9-1 για την Χιμπέρνιαν το 1975 σε βάρος της Ρόζενμποργκ, στο μοναδικό εντός έδρας ματς στην ιστορία της, απέναντι σε ομάδα της Νορβηγίας. Μία νίκη, το 2-1 του 2016 σε βάρος της Σέλτικ και μία ήττα το 0-2 από την Ρέιντζερς το 2007, στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της Μόλντε στην Σκωτία.

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ζευγάρι, εκτιμώντας πως η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή, αποφεύγοντας φυσικά το ρίσκο με οποιοδήποτε σημείο.