Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, βλέποντας τη Λίγκα Κίτο να έχει σημαντικό προβάδισμα μετά το υπέρ της 3-1 από το πρώτο μεταξύ τους ματς στο Εκουαδόρ.

Να σημειωθεί, πως στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, επικράτησης δηλαδή της Βάσκο με 3-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στην φάση των «16» με τη Ντεπορτίβο Κάλι (Κολομβία).

Κυρίαρχος η Λίγκα Κίτο στο πρώτο ματς στο Εκουαδόρ, με πολύ «φτωχό» μάλιστα, χωρίς υπερβολή, το υπέρ της 3-1. Μπροστά στο σκορ η Λίγκα Κίτο στο οκτώ με κεφαλιά του Ανανγκονό, ενώ το 2-0 από τον Χούλιο στο εικοστό λεπτό. Σημαντικές ευκαιρίες ακολούθως για το 3-0, με τη μείωση του σκορ από το πουθενά, κόντρα στην ροή του αγώνα, με πέναλτι του Τιάγκο Γκαγιάρδο στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό, με το 3-1 στο ογδόντα επτά με αριστοτεχνική κεφαλιά του Ανανγκονό.

Δύσκολη πρόκριση σε βάρος της Γκουαμπιρά στον 1ο γύρο για τη Λίγκα, επικρατώντας 2-1 στο Εκουαδόρ, ενώ ήττα με 2-3 στον επαναληπτικό στην Βολιβία, μειώνοντας ή «κλέβοντας», αν προτιμάτε, τη μπουκιά από το στόμα της αντιπάλου της, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Εντός συνόρων, νικήτρια της 1ης φάσης του πρωταθλήματος, εξασφαλίζοντας ήδη θέση στον τελικό, περιμένοντας την ολοκλήρωση της 2ης για να μάθει τον αντίπαλο της.

Στην άλλη πλευρά, στην 3η θέση του 5ου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες η Βάσκο και «υποβιβασμός» στο Σουνταμερικάνα λόγω του πολύτιμου 2-0 την τελευταία αγωνιστική στο Σαντιάγκο σε βάρος της Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε. Εντός συνόρων, ήττα με 1-2 την Κυριακή στο «Μορουμπί» από την πρωτοπόρο Σάο Πάολο, «υποχωρώντας» στην 13η θέση και το +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Βάσκο το 1998 σε βάρος της Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, στον τελικό τότε του Κόπα Λιμπερταδόρες, στη μοναδική εντός έδρας μονομαχία στην ιστορία της απέναντι σε ομάδα του Εκουαδόρ. Σημείο αναφοράς, η απουσία της ισοπαλίας στις 16 προηγούμενες επισκέψεις της Λίγκα Κίτο στην Βραζιλία, όπου έχει απολογισμό τρεις νίκες και δεκατρείς ήττες.

Μονόδρομος για την Βάσκο όχι απλά η νίκη αλλά τουλάχιστον δύο γκολ και μηδέν παθητικό, με απόλυτα λογικό τον συνδυασμό της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & Over 2,5