Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στη Νορβηγία, το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού» για την Σάντεφιορντ, καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις επτά βαθμούς, την στιγμή που με νίκη η Τρόμσο θα βρεθεί στο -2 από την πρώτη τριάδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 2-2 για την Σάντεφιορντ την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Βαλερένγκα, στην πρώτη αγωνιστική μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Μπροστά στο σκορ στο τρίτο μόλις λεπτό με το πέναλτι του Καστράτι (φωτό), ενώ το 2-0 στο ογδόντα, βλέποντας την Σάντεφιορντ να αγγίζει το δεύτερο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά, η μείωση του σκορ στο ογδόντα εννέα, ενώ το 2-2 για την Βαλερένγκα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Σάντεφιορντ, σε οκτώ ματς πρωταθλήματος στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο Ισπανός μέσος Βάλες και ο Κοσοβάρος επιθετικός Καστράτι.

Στον αντίποδα, 1-2 φιλοξενώντας την Χάουγκεσουντ, βλέποντας την Τρόμσο με το αποτέλεσμα αυτό, να «υποχωρεί» στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πίσω στο σκορ η Τρόμσο στο συγκεκριμένο ματς, στο πέμπτο μόλις λεπτό, ενώ ευκαιρίες ακολούθως εκατέρωθεν, με μεγάλους «πρωταγωνιστές» τους δύο γκολκίπερ.

Δυνατό ξεκίνημα για την Τρόμσο στην επανάληψη, πιέζοντας αρκετά μέχρι να έρθει το 1-1 με το ψύχραιμο πλασέ του Άντερσεν στο εξηκοστό πρώτο λεπτό, αλλά χωρίς «απάντηση» πάντως στο 1-2 της Χάουγκεσουντ από την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στόγιας στο εβδομήντα πέντε. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Τρόμσο, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Βάνγκμπεργκ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σάντεφιορντ, μία για την Τρόμσο και μια ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της, η Σάντεφιορντ, ενώ απρόβλεπτη από την πλευρά της η Τρόμσο, με απαγορευτική την προσέγγιση σημείου στη μεταξύ τους μονομαχία.