Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στην Χιλή, με την ουραγό Έβερτον ντε Βίνα να ψάχνει βαθμολογική ανάσα, την στιγμή που η Κονσεπσιόν θα βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή, στο +3 από τη Κατόλικα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Έβερτον ντε Βίνα την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κατόλικα και ήττα με 1-2 από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Μπροστά στο σκορ η Έβερτον ντε Βίνα στο ματς στην έδρα της Κατόλικα, με ανύπαρκτο πέναλτι του Σουάρεζ στο δέκατο έκτο λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια τη «μεγάλη» αντίπαλο της να την πιέζει ασφυκτικά, με τις ισορροπίες να αλλάζουν δραματικά στις αρχές της επανάληψης (49΄) όπου έμεινε με παίκτη λιγότερο. Το 1-1 από την Κατόλικα στο πενήντα, ενώ η ανατροπή στο εξηκοστό ένατο λεπτό, καθώς η Έβερτον ντε Βίνα ήταν δεδομένο πως δεν θα άντεχε το ρυθμό των γηπεδούχων. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Έβερτον ντε Βίνα, σε εννέα εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο στόπερ Ντομίνγκες και ο μέσος Ριβέρα.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο και ταυτόχρονα αγχωτικό 1-0 για την Κονσεπσιόν φιλοξενώντας την Ουατσιπάτο, το οποίο την διατήρησε στην κορυφή, με συγκάτοικο φυσικά την Κατόλικα.

Αυστηρό μονότερμα από την Κονσεπσιόν στο συγκεκριμένο ματς, η οποία δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο της και η οποία βρήκε τελικά δίχτυα με το εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Πατσέκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Κονσεπσιόν, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Έβερτον ντε Βίνα, δύο για την Κονσεπσιόν και μία ισοπαλία, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ομάδα της Βίνα ντελ Μαρ.

Πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η Έβερτον ντε Βίνα, εκτιμώντας πως η Κονσεπσιόν μπορεί να εκμεταλλευτεί τα προβλήματα της αντιπάλου της, με επιλογή ρίσκου το «διπλό», σε μία τιμή μάλιστα που, βάσει των παραπάνω, αξίζει ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.