Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα των δύο ομάδων στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με τη Νανσί χωρίς βαθμό μετά το 0-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Παρί F.C. και το εντός 0-2 της πρεμιέρας από τη Μπεζιέ, την στιγμή που η Λανς του 53χρονου Φιλίπ Μοντανιέ (φωτό) έχει το απόλυτο.

Δύο ήττες για τη Νανσί στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με 0-2 στην πρεμιέρα, όπως προαναφέρθηκε, φιλοξενώντας τη Μπεζιέ, ενώ το ίδιο σκορ και την περασμένη εβδομάδα στην πρωτεύουσα από την Παρί F.C. Κατώτερη του αναμενόμενου στο ματς στο Παρίσι και αρκετός προβληματισμός, καθώς δεν υπήρξε βελτίωση μετά από αυτό της πρεμιέρας, με το πρώτο τέρμα της αντιπάλου της στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (48΄), πέφτοντας ουσιαστικά λευκή πετσέτα στο 0-2 στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Τιμωρημένος για σήμερα ο 24χρονος Ιβοριανός μέσος, Ν΄Γκουεσάν.

Στην άλλη πλευρά, έξι βαθμοί για τη Λανς, η οποία έκανε τα απολύτως απαραίτητα τόσο στο 2-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Ορλεάν, όσο και το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τον Ερυθρό Αστέρα. Αρκετή πίεση για τη Λανς στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα, τουλάχιστον μέχρι να ανοίξει το σκορ, με το 1-0 μετά από περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Φορτουνέ, ο οποίος ξεπέρασε και τον αντίπαλο γκολκίπερ πριν πλασάρει στο άδειο τέρμα, στο τριακοστό ένατο λεπτό. Σημείο αναφοράς, πως ο σκόρερ είχε περάσει ως αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα λόγω προβλήματος του Αμπρόουζ, για τον οποίο γίνεται αγώνας δρόμου ώστε να είναι έτοιμος για το σημερινό ματς.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Νανσί και μία ισοπαλία, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λανς.

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας καθαρά στο momentum ή την εικόνα των δύο ομάδων, αν προτιμάτε, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, όσο παρακινδυνευμένο και αν είναι, μιλώντας για ένα πολύ δύσκολο σε προσέγγιση, πρωτάθλημα. Πολύ πιθανό, ανασταλτικός παράγοντας για κάποιους να είναι η προϊστορία, εκτιμώντας πάντως πως η Λανς δείχνει ικανή να κερδίσει μετά από 15 περίπου χρόνια στο «Μαρσέλ Πικό».