Το σπουδαιότερο βαθμολογικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Ντεπορτίβο Κουένκα να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην 2η θέση την σημερινή της αντίπαλο, την στιγμή που η Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ με νίκη θα ανακτήσει την κορυφή.

Απαραίτητη σημείωση, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο φάσεις, με τις νικήτριες αυτών ακολούθως να διεκδικούν τον τίτλο σε «διπλό» τελικό. Νικήτρια της 1ης φάσης η Λίγκα Κίτο, η οποία περιμένει φυσικά στον τελικό αυτή της 2ης φάσης.

Έξι βαθμοί για τη Ντεπορτίβο Κουένκα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της 2ης φάσης του πρωταθλήματος, με «διπλό» στην πρεμιέρα σε βάρος της Άουκας (3-1), 2-1 ακολούθως φιλοξενώντας την Κατόλικα Κίτο, ενώ 1-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Μακαρά.

Φλυαρία και αστοχία τα χαρακτηριστικά της Ντεπορτίβο Κουένκα στο ματς στην έδρα της Μακαρά, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι, στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό. Το 1-1 από τον Πίτα στο πενήντα οκτώ, «πληρώνοντας» όμως στο εξηκοστό έκτο λεπτό την αφέλεια της, καθώς έδωσε αδικαιολόγητα χώρους στην προσπάθεια της για την ανατροπή. Είχε προηγηθεί το 2-2 στην Βολιβία και η πρόκριση ακολούθως στην διαδικασία των πέναλτι, στον επαναληπτικό για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα με την Βίλστερμαν. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, το απόλυτο για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, επικρατώντας 3-1 στην πρεμιέρας της εντός, κόντρα στην Ελ Νασιονάλ, 2-1 ακολούθως στην έδρα της ουραγού Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο και 2-0 την προηγούμενη εβδομάδα φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγε.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ στο ματς με την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, στο οποίο δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο της και στο οποίο έβαλε το νερό στο αυλάκι στο τριακοστό τρίτο λεπτό, με την προβολή του Βραζιλιάνου, Γκαμπριέλ Μάρκες, σε άδειο σχεδόν τέρμα. Σωστή διαχείριση του ματς στην συνέχεια, «καθαρίζοντας» με την καρφωτή κεφαλιά του Αργεντινού, Ναχουελπάν (φωτό), στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για τη Ντεπορτίβο Κουένκα, έξι για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ και ισάριθμες ισοπαλίες, σε 21 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Σε πολύ καλή κατάσταση, η ιδιαίτερα αποτελεσματική στο ξεκίνημα της 2ης φάσης του πρωταθλήματος, Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, αλλά δεδομένο πως η Ντεπορτίβο Κουένκα θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να βγάλει ταυτόχρονα σημάδια αντίδρασης για την ήττα της περασμένης εβδομάδας.