Η αναμέτρηση που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στο «Μπραζιλεϊράο», βλέποντας την Φλουμινένσε, να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να διατηρήσει την επαφή της με την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Ιντερνασιονάλ με νίκη θα ανακτήσει την 3η θέση.

Ένας μόλις βαθμός για την Φλουμινένσε, στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στην πρώτη εξάδα, με αποτυχία σίγουρα τόσο το εκτός 0-1 από την εκ των ουραγών Σεαρά, όσο και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας τη Μπαΐα. Ενδιάμεσα αυτών, 2-0 στο «Μαρακανά», στην πρώτη μονομαχία της με τη Ντεφενσόρ για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με το αποτέλεσμα αυτό πάντως και την συμμετοχή της γενικότερα στην συγκεκριμένη διοργάνωση, να μην θεωρούνται άλλοθι.

Κατώτερη του αναμενόμενου η Φλουμινένσε, στο πρώτο ημίχρονο στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Μπαΐα, στο οποίο επέτρεψε στην αντίπαλο της να γίνει ιδιαίτερα απειλητική και στο οποίο πάντως βρέθηκε μπροστά στο σκορ, στο εικοστό πρώτο λεπτό, με το εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Πέδρο. Στην συνέχεια, ανώτερη η Μπαΐα στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες στην προσπάθεια της για να φτάσει στην ισοφάριση, με την Φλουμινένσε να ψάχνει το 2-0 στις φαρμακερές αντεπιθέσεις της καθώς προτίμησε να παίξει περισσότερο να διαφυλάξει το σκορ. Το 1-1 τελικά, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, με τη Μπαΐα να φεύγει από το «Μαρακανά» με ένα βαθμό τον οποίο σίγουρα άξιζε.

Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φλουμινένσε, σε οκτώ εντός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Ακολουθεί την Πέμπτη, ο επαναληπτικός με τη Ντεφενσόρ στην Ουρουγουάη, για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 1-0 στο Μπέλο Οριζόντε σε βάρος της τοπικής Ατλέτικο Μινέιρο, το οποίο έβαλε απρόσμενα την Ιντερνασιονάλ στη μάχη του τίτλου, έστω και με σαφώς λιγότερες πιθανότητες σε σχέση με την πρωτοπόρο Σάο Πάολο και την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Φλαμένγκο.

Πολύ ανοιχτό ματς αυτό στο Μπέλο Οριζόντε με την Ατλέτικο Μινέιρο, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και μεγάλους «πρωταγωνιστές» τους δύο γκολκίπερ, με σημείο αναφοράς πως υπήρχε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω χαλαζόπτωσης αλλά και πτώσης στην τάση του ρεύματος. Πιο τυχερή τελικά και με περισσότερο καθαρό μυαλό η Ιντερνασιονάλ μετά την επανέναρξη του ματς, «χτυπώντας» με τον Εντενίλσον στο δωδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, «τιμωρώντας» την αφέλεια και τους χώρους που έδωσε αδικαιολόγητα η αντίπαλος της στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Ιντερνασιονάλ, σε εννέα ματς (3-3-3) στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέιρα Ρίο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Φλουμινένσε, δύο για την Ιντερνασιονάλ και πέντε ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους στο Ρίο την τελευταία δεκαετία, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Λιμπερταδόρες).

Με μια γρήγορη ανάγνωση, πρώτη σκέψη είναι το «διπλό». Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς η Φλουμινένσε βγάζει καλό πρόσωπο στα «μεγάλα» ματς, ενώ άγνωστο και στην άλλη πλευρά το πόσο θα αντέξει η Ιντερνασιονάλ, η οποία έχει ξεπεράσει το φετινό ταβάνι της.