Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της 2ης φάσης του πρωταθλήματος, βρίσκοντας τη Λίγκα Κίτο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 7η θέση με τέσσερις βαθμούς, ένα περισσότερο από την 10η σημερινή της αντίπαλο.

Απαραίτητη σημείωση, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο φάσεις, με τις νικήτριες αυτών ακολούθως να διεκδικούν τον τίτλο σε «διπλό» τελικό. Νικήτρια της 1ης φάσης η Λίγκα Κίτο, η οποία περιμένει φυσικά στον τελικό αυτή της 2ης φάσης.

Τέσσερις βαθμοί, όπως προαναφέρθηκε, για τη Λίγκα Κίτο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με 0-2 στην πρεμιέρα στην έδρα της Ντελφίν, 2-1 ακολούθως φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Εμελέκ, καταλήγοντας στο εκτός 2-2 της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Ελ Νασιονάλ. Εκτός συνόρων, επιτυχία σίγουρα η πρόκριση που ακολούθησε στην φάση των «16» σε βάρος της Βάσκο, παρά την ήττα της με 0-1 στο μεταξύ τους επαναληπτικό στο Ρίο, καθώς είχε επικρατήσει 3-1 στο πρώτο ματς στο Εκουαδόρ.

Σε παθητικό ρόλο η Λίγκα Κίτο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ελ Νασιονάλ, επιτρέποντας σημαντικές ευκαιρίες στην αντίπαλο της, καταφέρνοντας πάντως, έστω και με την βοήθεια της τύχης να διατηρήσει το μηδέν. Δυνατό ξεκίνημα για τη Λίγκα Κίτο στην επανάληψη, ανοίγοντας το σκορ με τον Ανανγκονό στο σαράντα επτά, το 1-1 ακολούθως από πέναλτι, στο εξήντα δύο, ενώ εκ νέου το προβάδισμα στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό με το τυχερό τέρμα του Γκερέρο.

Παρόλα αυτά, η Λίγκα Κίτο δεν κατάφερε όχι μόνο να φτάσει στο 3-1, καθώς είχε στην συνέχεια δύο σπουδαίες ευκαιρίες για αυτό, αλλά να κρατήσει και το υπέρ της αποτέλεσμα, με την «τιμωρία» ή το 2-2 από την αντίπαλο της, αν προτιμάτε, στο ενενήντα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις βαθμοί για την Άουκας στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της 2ης φάσης, μετά το εντός 1-3 της πρεμιέρας από τη Ντεπορτίβο Κουένκα, το 1-0 στην έδρα της Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγε και το 0-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Κατόλικα Κίτο.

Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κατόλικα Κίτο, παρά τον καταιγιστικό ρυθμό και τις ευκαιρίες των δύο ομάδων, με την αντίπαλο της πάντως πιο ουσιαστική στην επανάληψη, φτάνοντας στο τρίποντο με το πέναλτι του Σιφουέντε στο εξηκοστό έβδομο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Λίγκα Κίτο, μία για την Άουκας και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι η Λίγκα Κίτο δείχνει να είναι με το πόδι στο γκάζι, χωρίς κανένα σημάδι χαλάρωσης, παρά το γεγονός πως έχει εξασφαλίσει ήδη την συμμετοχή της στον τελικό του πρωταθλήματος από την στιγμή που ήταν η νικήτρια της 1ης φάσης.