Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Απερτούρα του Περού, βρίσκοντας την Ουνιόν Κομέρσιο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 10η θέση με 16 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 6η σημερινή της αντίπαλο.

Αήττητο πέντε αγωνιστικών για την Ουνιόν Κομέρσιο, μετά και το εκτός 1-1 της περασμένης εβδομάδας απέναντι στη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, βλέποντας την ομάδα του Αργεντινού, Μαρσέλο Βίβας, να παίρνει μεγάλες ανάσες στη μάχη που δίνει στην συνολική ή την ειδική, αν προτιμάτε, βαθμολογία του υποβιβασμού.

Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, η οποία βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τριακοστό πρώτο λεπτό, με το 1-1 όμως για την Ουνιόν Κομέρσιο με πέναλτι του Μιμπέλα στο σαράντα πέντε. Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Ουνιόν Κομέρσιο να κυριαρχεί και να πλησιάζει αρκετές φορές στο 2-1, ενώ σπουδαία ευκαιρία από την αντίπαλο της λίγο πριν το φινάλε, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα. Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία για την Ουνιόν Κομέρσιο, σε πέντε εντός έδρας ματς στο Απερτούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 2-2 στην εκτός έδρας μονομαχία της με την ουραγό Κομερσιάντες Ουνίδος, βλέποντας τη Μελγκάρ να προβληματίζει και να επιβεβαιώνει ταυτόχρονα για ακόμα μια φορά πως χάνει αρκετή από την δύναμη μακριά από την Αρεκίπα.

Μπροστά στο σκορ η Μελγκάρ στο ματς με την Κομερσιάντες Ουνίδος στο δέκατο τέταρτο λεπτό, το 1-1 από την αντίπαλο της στις αρχές της επανάληψης (47΄), ενώ εκ νέου το προβάδισμα στο εξήντα εννέα με εντός περιοχής βολέ του Αρίας. Ο σκόρερ μάλιστα του δεύτερου τέρματος της Μελγκάρ είχε χαμένο τετ α τετ στην συνέχεια για να «καθαρίσει» το ματς, με το σοκ να έρχεται στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τραγικό λάθος και αυτογκόλ του γκολκίπερ Κάμπος. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μελγκάρ, σε έξι ματς στο Απερτούρα μακριά από την Αρεκίπα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ουνιόν Κομέρσιο, πέντε για τη Μελγκάρ και τρεις ισοπαλίες, σε 12 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το καλό momentum αλλά και το μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο της Ουνιόν Κομέρσιο, όπως και στην προβληματική εικόνα της Μελγκάρ μακριά από την Αρεκίπα.